15 Dakikada Twitter Kullanım Rehberi

15 Dakikada Twitter Kullanımı

Bu makale, Twitter’ı 15 dakika veya daha kısa sürede kullanmayı gösteriyor. Twitter profilinizi ayarlayarak, ilk tweet’inizi paylaşarak ve Twitter’ı nasıl kullanmak istediğinize karar vererek Twitter’ı nasıl kullanacağınızın temellerini öğreneceksiniz.

Twitter Ana Sayfasındaki Kayıt Formunu Doldurun

Twitter’da nasıl yeni bir hesap oluşturacağınız, profil resmi nasıl ekleyeceğiniz ve takipçilerinizin göreceği biyografi nasıl yazacağınızı aşağıda açıklıyoruz:

1- Twitter’a gidin ve Kaydol’u seçin. Hesabınızı oluşturmak için bir e-posta adresi/telefon numarası veya bir Google hesabı kullanabilirsiniz. Mac ve iOS kullanıcıları da Apple ID’lerini kullanabilir.

2- Twitter ilk kayıt formunu görüntüler. Doğrulama için adınızı, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi ve doğum tarihinizi girin. Devam etmek için İleri’yi seçin.

3- Web genelinde Twitter içeriğini izlemeyi seçerek deneyiminizi özelleştirin. Kutuyu işaretleyin veya işaretini kaldırın ve İleri’yi seçin.

4- Girdiğiniz bilgiler açılınca her şey doğru görünüyorsa, Kaydol’u seçin.

5- Twitter, verdiğiniz telefon numarasına veya e-posta adresine bir doğrulama kodu gönderir. Kodu alın ve alana girin. İleri’yi seçin.

6- Twitter sizden bir şifre seçmenizi ister. Güçlü bir şifre seçin İleri tıklayın.

7- Profil resmi simgesini seçin ve yüklenecek bir profil resmi seçin. Profil resmi olarak başkaları olmayan net bir resminizi seçin.

8- Yüklediğiniz profil resmini düzenleyebilirsiniz. İstediğiniz şekilde hizaladıktan sonra Uygula öğesini seçin.

9-  Profil resminiz bir önizlemede görüntülenir. Görünüşünü beğendiyseniz İleri’yi seçin.

10- Kısa bir biyografi girin ve ardından İleri’yi seçin .

11- Twitter, kişilerinizi içe aktarmak isteyip istemediğinizi sorar. Bu seçim tamamen size kalmış. Bunu atlamak için Şimdi değil’i seçin.

12- Tweet’lerin görmek istediğiniz ilgi alanlarını seçin veya Şimdilik atla’yı seçin.

13- Twitter, takip etmeniz için insanları önerir. Haber almak istediğiniz herhangi birini takip edin’i seçin .

14- İşiniz bittiğinde, ana sayfanız, feed’iniz ortada görüntülenecek şekilde görünür.

Twitter Kullanıcı Adınızı Seçin

Twitter’ın size kullanıcı adınızı hiç sormadığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, adınıza göre otomatik olarak bir tane oluşturmasıdır. Twitter kullanıcı adınızın önünde, ekranın sol alt köşesinde, profil resminizin yanında adınızın altında @ simgesi olduğunu görebilirsiniz .

Twitter’ın size varsayılan olarak verdiklerini beğendiyseniz, harika! Yapmanız gereken bir şey yok. Aksi takdirde, kullanıcı adınızı değiştirmek zor değildir.

1- Ana ekranınızdan Diğer’i seçin.

2- Menüden Ayarlar ve Gizlilik’i seçin.

3- Hesap Bilgileri’ni seçin. Twitter, işlemek için şifrenizi onaylamanızı ister. Girin ve Onayla’yı seçin.

4- Kullanıcı adınızı seçin.

5- @ olmadan yeni kullanıcı adınızı girin. Varsa, etrafındaki kutu mavi kalır. Değişikliği resmi hale getirmek için Kaydet’i seçin.

Profilinizi Doldurun

Profiliniz, takipçilerinize kendiniz hakkında biraz bilgi verir. Nasıl doldurulacağı aşağıda açıklanmıştır:

1- Ana sayfanızda akışınızın solundaki Profil’i seçin.

2- Profil sayfanızda Profili Düzenle’yi seçin.

3- Profil bilgilerinizi içeren bir pencere açılır. Bazı bilgileri zaten eklediniz, bu yüzden yapacak fazla bir şey yok. İleride, profil bilgilerinizi buradan güncelleyebilirsiniz.

4- Kamera simgesini seçin ve banner resminiz olarak bir resim seçin. Bu resim profilinizin üst kısmından geçiyor. Kendi resminiz yerine tweet attığınız veya takip ettiğiniz bir şeyin resmini kullanın. Örneğin, seyahat hakkında tweet atıyorsanız, ziyaret ettiğiniz bir yerin resmini seçin.

5- Konumunuzu doldurun. İstediğiniz kadar spesifik veya belirsiz olabilirsiniz. Hayali bir yer bile kullanabilirsiniz. Kimse doğruluğunu kontrol etmiyor.

6- Varsa bir Web Sitesi ekleyin .

7- Kaydet’i seçin.

İlk Tweetinizi Gönderin

Profilinizi bitirdikten sonra ilk tweetinizi gönderin. Gönderdiğiniz Twitter mesajlarının varsayılan olarak herkese açık olması ve kısa olması  biraz Facebook durum güncellemesi gibi.

Bir tweet göndermek için, “Neler Oluyor?” diye soran metin kutusuna 280 karakter veya daha kısa bir mesaj yazın. Siz yazdıkça karakter sayısı düşer. Eksi işareti çıkıyorsa çok fazla yazmışsınız demektir. Birkaç kelimeyi kısaltın ve mesajınızdan memnun kaldığınızda Tweetle düğmesini tıklayın.

Tweet’iniz henüz kimseye gönderilmedi çünkü kimse sizi takip etmiyor. Yine de tweetiniz, şimdi veya gelecekte Twitter sayfanıza uğrayan herkes tarafından görülebilir.

Yorum yapın