2023’de Instagram Takipçi Kazanmanın 15 Yeni Yolu

Instagram takipçileri yalnızca sayılar değil online topluluğunuzun üyeleridir.

Bununla birlikte, Instagram’da büyümek, sitenize gelen trafiği artırmanıza, daha fazla satış yapmanıza ve hatta sizi trend belirleyen bir influencera dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Bu yıl daha fazla Instagram takipçisi edinmek istiyorsanız, hesabınızda deneyebileceğiniz kanıtlanmış 15 strateji şunlardır:

 1. Instagram Reels’i kullanın 
 2. Arama için yazı başlıklarınızı optimize edin
 3. Güçlü bir ilk izlenim için profilinizi düzenleyin
 4. Hashtag stratejinize geliştirin
 5. Instagram çekilişlerine ev sahipliği yapın
 6. Influencerlar ve markalarla işbirliği yapın 
 7. Yüksek oranda paylaşılabilir içerik oluşturun 
 8. Net bir değer önerisine sahip olun
 9. Hesabınızı farklı kanallarda çapraz tanıtın
 10. Instagram meydan okuması oluşturun 
 11. Markalı bir hashtag ile kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik edin
 12. İçeriğinizi tüm kitleler için erişilebilir hale getirin
 13. Sürekli yayınlayın
 14. Biyografinizin ad alanına anahtar kelimeler ekleyin
 15. Takipçi Satın Almak

1-Instagram Reels’i kullanın 

Henüz Instagram Reels paylaşmıyorsanız, takipçi sayınızı artırmak için büyük bir fırsatı kaçırıyor olabilirsiniz.

Instagram’ın kısa biçimli, döngüsel video özelliği olan Reels, uygulamada yeni kitlelere ulaşmanın en etkili yollarından biri olmaya devam ediyor.

Instagram’ın çoğu özelliğinden farklı olarak, Reels özet akışındaki izleyicilere hem takip ettikleri hem de takip etmedikleri kullanıcılardan yüksek ilgi gören içerikler sunuluyor. 

Bu, oluşturduğunuz Reelslerin takipçi listenizin çok ötesine kolayca ulaşabileceği anlamına gelir. Görünürlüğünüzü artırır ve takipçi sayınızı artırmanıza yardımcı olur.  

En iyi sonuçlar için: 

 • Video içeriğinizi doğru bir şekilde tanımlayan reels başlıklarınızda anahtar kelimeler ve hashtag’ler kullanın 
 • Trend olan sesleri kullanın
 • Tekrar görüntülemeleri teşvik etmek için Reelslerinizi kısa ve hızlı tutun
 • Orijinal içerik oluşturun
 • Sessiz izleyen izleyiciler için ekran metni ekleyin
 • Yüksek kaliteli video çekimlerini hedefleyin (bir TikTok filigranıyla içerik yüklemek yerine)

Markanız veya işletmeniz Reelsler için bariz bir şekilde uygun görünmese bile, başarıyı görmenin hala yolları var. 

Popüler trendlerle deneyler yapın, takipçilerinizi kamera arkasına alın ve hatta ürününüzün öncesi ve sonrası bilgilerini paylaşın.

#2: Gönderi Altyazılarınızı Arama İçin Optimize Edin

Instagram gönderilerinizi arama için optimize etmek, takipçi sayınızı artırmak için önemli bir Instagram hilesidir.

Tüm gönderi altyazılarınızı yazabilir ve bunları yayınlamak için en iyi zamanı bulabilirsiniz.

Ayrıca, gönderilerinize iki dokunuşla ekleyebileceğiniz Daha Sonra Kaydedilen Altyazılar özelliğiyle birden fazla altyazı şablonunu kaydedebilirsiniz. Bu özellik harika Instagram altyazıları oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. 

#3: Güçlü Bir İlk İzlenim İçin Profilinizi Düzenleyin

Nişinizi açıkça gösteren iyi planlanmış bir Instagram akışına sahip olmak, profil ziyaretçilerini takipçilere dönüştürmenin anahtarıdır.

Birisi profilinize girdiğinde, hesabınızın neyle ilgili olduğunu anında anlamasını istersiniz.

Markanızı destekleyen tutarlı bir estetik oluşturmak için gönderi paylaşmadan önce Instagram tablonuzu düzenlemek için bir görsel planlayıcı aracı kullanın. Gönderilerinizin bir bütün olarak nasıl göründüğünü ve birisi profilinize ilk kez girdiğinde nasıl bir izlenim bıraktıklarını düşünün.

#4: Bir Hashtag Stratejisine Yatırım Yapın

Instagram hashtag’leri, büyümek için emrinizde olan en büyük araçlardan biridir ve göz ardı edilmemelidir. 

18 milyondan fazla Instagram yayın gönderisine baktıktan sonra, hashtag sayısı birden 30’a çıkınca erişim oranının %11 (%24’ten %35’e) arttığını keşfettik. 

Bunu perspektife koymak gerekirse, 20K takipçisi olan bir hesap için bu, gönderi başına ulaşılan ek 2.2K hesaptır. 

#5: Bir Instagram Çekilişine Ev Sahipliği Yapın

Takipçilerinizi hızlı bir şekilde büyütmek istiyorsanız, Instagram çekilişi düzenlemek en etkili taktiklerden biri olabilir.

Doğru stratejiyle, markanızın etrafında daha güçlü bir topluluk duygusu oluştururken binlerce potansiyel yeni takipçiye ulaşabilirsiniz.

Yorumlarda bir arkadaşınızı etiketlemek, Instagram Stories’de paylaşmak ve hesabınızı takip etmek gibi büyüme hedeflerinizi destekleyen net giriş gereksinimleri belirlediğinizden emin olun. 

Instagram eşantiyonları, hedef kitlenizi paylaşan bir içerik oluşturucu veya marka ile ortak olarak barındırıldığında özellikle faydalı olabilir.

Bu da bizi daha fazla Instagram takipçisi kazanmak için bir sonraki stratejimize getiriyor…

#6: Influencerlar ve Markalarla İşbirliği Yapın 

Benzer fikirlere sahip influencerlar ve markalarla işbirliği yapmak büyük bir kazan-kazandır. Marka çağrışımından faydalanabilecek ve yeni bir potansiyel takipçi havuzuna girebileceksiniz.

En iyi haber? İşbirlikleri bankayı kırmak zorunda değil. En etkili ortaklıklardan bazıları basit ve karşılıklı olarak faydalıdır. 

Örneğin, güzellik perakendecisi SpaceNK, topluluklarına özel bir kaçamak kazanma fırsatı sunmak için lüks bir inziva yeri ile ortaklık kurdu.

Benzer şekilde bir etki yaratmak için süper boyutlu influencerlar ile çalışmak zorunda değilsiniz. Nano ve Mikro influencerlar, tipik olarak Makro influencerlardan daha yüksek katılım oranlarına sahiptir ve sponsorlu gönderiler için genellikle daha düşük bir ücret listesine sahiptir. 

Ancak, bir Macro influencer ile aynı kitle boyutuna ulaşmak için daha fazla Nano veya Micro influencer ile çalışmanız gerekecek.

#7: Oldukça Paylaşılabilir İçerikler Yaratın

Organik olarak yeni kitlelere ulaşmak söz konusu olduğunda, paylaşılabilir içerik oluşturmak, başlamak için harika bir yerdir.

İlham verici alıntılar, bilgilendirici atlıkarınca gönderileri ve trend olan görsellerin tümü denenmiş ve test edilmiş biçimlerdir ve binlerce kişiye ulaşmak için yalnızca bir viral gönderi yeterlidir.

Görseller, özellikle popüler kültürde trend olan bir şeye dokunduklarında, viral erişim sağlamak için çok büyük öneme sahiptir. Genellikle komik veya zekidirler ve genellikle metin ve görüntülerin (fotoğraf, GIF veya video) bir kombinasyonunu içerirler.

Süper başarılı bir meme oluşturmak için, üzerinde çalıştığınız trend olan görseller, hedef kitlenizin duyarlılığı ve markanızın nişi arasındaki dengeyi bulmaya çalışın.

Görseliniz topluluğunuzun üyeleri arasında ne kadar yankı uyandırırsa, her yerde paylaşılma olasılığı da o kadar artar.

#8: Net Bir Değer Öneriniz Olsun

Ne sattığı hakkında hiçbir fikriniz olmasaydı bir dükkana girer miydiniz? Muhtemelen hayır, değil mi?

Aynı prensip Instagram hesabınız için de geçerlidir. 

Net bir değer önerisine sahip olmak (ister stil ipuçları, ilham verici alıntılar veya yaşam tarzı içeriği olsun), profilinize gelen ziyaretçileri takipçilere dönüştürmek için çok önemlidir. 

Ancak bu, tüm içeriğinizin tamamen aynı olması gerektiği anlamına gelmez . 

İçerik oluşturucu Christina Galbato, niş alanınızla ilgili 3-5 içerik sütununa odaklanmanızı önerir. Böylece temel değerinizi sulandırmadan içerik planınıza çeşitlilik katabilirsiniz.

#9: Instagram Hesabınızı Farklı Kanallarda Çapraz Tanıtın

Instagram takipçi sayınızı arttırmanın ekstra yollarını arıyorsanız, hesabınızı diğer platformlarda çapraz tanıtmak, başlamak için harika bir yerdir.

TikTok, Instagram hesabınızı çapraz tanıtmak için önemli bir platformdur. 

TikTok’ta Instagram trafiğini sağlamak için yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, Instagram hesabınızı TikTok’unuza bağlamaktır.

Ardından, izleyicileri Instagram profilinize tıklamaya teşvik eden birkaç TikTok oluşturabilirsiniz.

TikTok pazarlama stratejinizin bir parçası değilse, insanları web siteniz, e-posta bülteniniz, podcast veya başka bir sosyal platform aracılığıyla Instagram’ınıza yönlendirebilirsiniz.

#10: Bir Instagram Yarışması Yaratın

Instagram yarışmaları her zaman popüler olmuştur (2014’teki buz kovası yarışmasını hatırlıyor musunuz?)

Başarılı bir Instagram mücadelesi oluşturmak, hesabınızı zamanın enerjisine sokabilir – binlerce, hatta milyonlarca potansiyel takipçiye ulaştırabilir. –

En iyi sonuçları elde etmek için katılımın mümkün olduğunca kolay olduğundan emin olun, mücadeleyi markanıza bağlamak için markalı bir hashtag oluşturun ve insanların katılmaktan keyif alacaklarını düşünün.

#11: Markalı Bir Hashtag ile Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Teşvik Edin

Topluluğunuzu kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşmaya teşvik etmek, marka bilinirliğini artırmanın ve Instagram takipçi sayınızı artırmanın harika bir yoludur. Takipçiler markalı hashtaginizi kullanabilir veya markanızı etiketleyebilir.

Nedime elbisesi şirketi Birdy Gray, izleyicilerini kıyafetlerinin yer aldığı resimleri paylaştıklarında #birdyinthewild markalı hashtag’lerini kullanmaya teşvik ediyor:

Sonuç? Kullanıcı tarafından oluşturulan bir resmi gören herkesin Birdy Gray Instagram hesabını keşfetmek için kolay bir yolu vardır.

İPUCU: Etiketlendiğiniz tüm gönderileri inceleyebilir veya belirli bir hashtag içeren gönderileri arayabilirsiniz. Mükemmel gönderiyi bulduğunuzda, onu medya kitaplığınıza kaydedebilirsiniz. Daha sonra gönderinin orijinal kalitesini koruyacak ve orijinal oluşturucunun tanıtıcısını ekleyecektir.

#12: İçeriğinizi Erişilebilir Hale Getirin

Dünyada 430 milyondan fazla insan işitme engelli ve en az 2,2 milyar insanda görme bozukluğu var.

Instagram hesabınızı bugün daha erişilebilir ve kapsayıcı hale getirmenin dört basit yolu :

 1. Video içeriğine altyazı veya metin bindirmeleri ekleyin (Instagram Videoları, Hikayeler ve Reelsler dahil)
 2. Instagram gönderileriniz için manuel olarak açıklayıcı alternatif metin yazın 
 3. Hikayeler ve videolar sırasında görsel ayrıntıları sözlü olarak ifade edin
 4. Instagram hashtag’lerinde her kelimeyi büyük harfle yazın. Bu, ekran okuyucuların bunları yüksek sesle doğru bir şekilde okumasına yardımcı olur

İPUCU: Instagram kısa süre önce hikayeler için 16 dilde otomatik olarak oluşturulmuş altyazılar yayınladı, bu nedenle içeriğinizi daha erişilebilir hale getirmek her zamankinden daha kolay.

#13: Daha Tutarlı Bir Şekilde Yayınlayın

Instagram’da büyümeye gelince, tutarlılık oyunun adıdır.

Daha sonra, gönderi sıklığının ortalama erişim ve etkileşim oranlarını nasıl etkilediğini keşfetmek için yakın zamanda 81 milyondan fazla gönderi gönderisini analiz etti.

Önemli çıkarımlardan biri, daha sık paylaşım yapan hesapların tipik olarak daha fazla takipçiye sahip olmasıydı:

#14: Biyografinizin Ad Alanına Anahtar Kelimeler Ekleyin

Instagram biyografinizin ad alanına eklediğiniz kelimelerin aranabilir olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin, markanız özel sanat eserlerinde uzmansa, Ad Alanınıza “Sanat” veya “Sanat Eseri” gibi anahtar kelimeler eklemek isteyebilirsiniz.

Instagram uzmanı Elise Darma , “Nişinizin ne olduğunu, hangi sektörde bulunduğunuzu, kimi hedeflediğinizi ve hangi çözümü sunduğunuzu düşünün” diyor. “Şüpheye düştüğünüzde, bu terimi Instagram’daki arama çubuğuna yazın ve nasıl gözüktüğünü görün.”

Instagram hesabınızı büyütmek zorlu bir mücadele gibi görünebilir ancak doğru teknikleri ve stratejileri takip ederseniz kesinlikle daha fazla Instagram takipçisi elde edebilirsiniz.

Yaratıcı içerik yayınlamanın, doğru kitleleri hedeflemenin ve Instagram’ın yeni özelliklerinden ve trendlerinden yararlanmanın bir birleşimidir.

#15: Takipçi Satın Almak

Instagram’da kullanıcılarda bıraktığınız ilk izlenim şirketiniz ya da markanız için çok önemlidir. Eğer hesabınız yeni ve takipçileriniz az ise profilinize giriş yapan birinin size güvenme ihtimali çok düşüktür. Ama profilinizde takipçileriniz yüksek olsa giriş yapan kullanıcı sizin popüler ve güvenli olduğunuzu düşünebilir. Takipçinizin çok sayıda olması diğer kulanıcıların bu hesaptan memnun olduğunu düşündürür. Ancak sadece takipçi satın alarak bu güvenirliği yakalayamazsınız. Paylaştığınız postların beğenilerinin düşük olması takipçi satın aldığınızın anlaşılmasını kolaylaştırır. Bunu engellemek için beğeni ve izlenme de satın almalısınız. 

Yorum yapın