A’dan Z’ye Twitter Kullanım Rehberi 2023

İster Twitter’da tamamen yeni olun, ister markanız için organik bir takipçi kitlesi oluşturmaya çalışıyor olun, burada nasıl daha etkili bir şekilde tweet atacağınızla ilgili bazı temel ipuçları veriyoruz.

Twitter hesabı nasıl kurulur? 

15 Dakikada Twitter yazımızı okuyarak Twitter hesabı nasıl kurulur öğrenebilirsiniz. Bu işlem oldukça basit ve alışılagelmiş şekildedir. 

Twitter hesabınızı açarken yapmanız gereken en önemli şeylerden kullanıcı adınızı hesabınız ne amaçla açıldıysa ona göre vermektir. Eğer kurumsal bir profil oluşturmak istiyorsanız; insanların sizi kolayca bulabileceği sade bir isim seçmelisiniz. 

Twitter’da nasıl takipçilerinizi arttırabilirsiniz

Artık Twitter sayfanızı kurup özelleştirdiniz, kişisel hesabınızda arkadaş edinirken eğlenmeye veya işletmeniz için potansiyel müşterilere ulaşmaya hazırsınız. Daha büyük bir Twitter takipçisi kazanmak ve platformdan en iyi şekilde yararlanmak için takipçi sayınızı artırmak için bu fikirleri deneyin.

İlgili içeriği paylaşın

Hedef kitlenizin ilgilendiği içeriği paylaşın, böylece daha fazlası için hesabınıza geri gelmeye devam edebilirler. Örneğin, Twitter akışınızda dünya haberleri ve güncel olaylar hakkında çok şey varsa, bu konularda olabildiğince sık yorum yapın. 

Diğer kullanıcılarla etkileşim

İnsanlarla etkileşim kurarak ve mümkün olduğunca çok sayıda alakalı tweet’e yanıt vererek takipçi kazanabilirsiniz. İlginç tweet’ler için trend olan hashtag’lere göz atın ve düşünceli yorumlarla yanıtlayın. Bu, insanlara profilinizi kontrol etmeleri için ilham verebilir. Ayrıca, retweet yaptığınız veya başkalarına yanıt verdiğiniz görüldüğünde insanlar tarafından takip edilme olasılığınız daha yüksektir.

Sık sık tweet at

Sizi ve takipçilerinizi ilgilendiren konular hakkında olabildiğince sık tweet atarak gelişmeleri takip etmeye çalışın. Bu şekilde tweet’lerinizin hashtag listelerinin en üstünde ve takipçilerinizin ana sayfa duvarlarında görülme şansı daha yüksek olacaktır. Twitter oyununuzu ve takipçi sayınızı artırma konusunda ciddiyseniz, neden bir içerik takvimi oluşturup önceden planlamıyorsunuz?

Görsel içerik yayınlayın

Twitter görsel bir platformdur. En iyi etkileşimi elde etmek ve takipçi sayınızı artırmak için tweetlerinizi nasıl olabildiğince göz alıcı hale getireceğinizi düşünün. Çarpıcı görseller veya daha da iyisi, dikkat çekici afişlerdeki sloganlar, tweet’leri geliştirmenin güçlü yollarıdır.

Hashtag’leri kullanın

Twitter’da daha fazla takipçi kazanmanız için #hashtag’ler çok önemlidir çünkü tweet’lerinizi daha arama dostu hale getirirler. Kişiler tarafından içerik bulmak için kullanılan anahtar kelimelerdir. Tweet’inize birkaç popüler veya trend olanını ekleyin ve insanların sizi görme, okuma ve sizinle etkileşim kurma ihtimalini büyük ölçüde artıracaksınız. Ayrıca, ilgi alanlarınızı veya görüşlerinizi paylaşanlar tarafından hızlı ve kolay bir şekilde takip edilme şansınızı artıracaksınız.

Kitlenizi Twitter dışından büyütün

Ağlarınıza başka bir yerden erişmek, Twitter takipçi sayınızı artırmanın en iyi yollarından biridir. Bunu, Twitter bağlantınızı e-posta imzalarınıza, kişisel web sitenize ve hatta kartvizitlerinize ekleyerek yapabilirsiniz. İşletmeler, insanlara size ulaşmaları için kolay bir yol sunarken çevrimiçi varlığınızı önemsediğinizi bu şekilde gösterebilirsiniz.

Herkese açık listeler yapın

Twitter hesaplarını herkesin görebileceği bir listeye ekleyerek insanları ekleyin ve hızlı bir şekilde birçok yeni takipçi kazanabilirsiniz.

  1. Ana sayfanızda bir liste oluşturun ve ona ‘Güncel Olay Gazetecileri ve Etkileyenler’ gibi alakalı ve nazik bir ad verin.
  2. Kategoriye uyan uygun Twitter hesaplarını ekleyin.
  3. Arkanıza yaslanın ve yeni insanlar tarafından takip edildiğinize dair bildirimlere hazır olun.

Onaylanmış olmak

Bu, takipçi sayınızı hızla artırmaya çalışmanın en iyi ve son yollarından biridir. Çoğunlukla alanında uzman kişiler, ünlüler ve toplumca tanınan kişiler için geçerli olan Twitter’dan mavi tik doğrulaması almak, kaliteli ve güvenilir içeriğin bir işareti olarak kabul edilir. Unutulmamalıdır ki 2019 yılı itibari ile bu süreç beklemeye alınmıştır ancak ne zaman döneceğine de göz atmakta bir sakınca yoktur.

Hangi içerik hakkında tweet atmalısınız?

Kişisel Twitter kimliğinizi ve varlığınızın yanı sıra güçlü bir Twitter takipçisi oluşturmak için dikkatli bir şekilde tweet atın. İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey:

Trend olan içerik:

Twitter’da parmağınızı nabzınızda tutmanız önemlidir. Her gün binlerce hashtag viral hale geliyor ve haberler çıkıyor, bu da size içerik için birçok fikir vermelidir.

Haber Hikayeleri:

Haber hikayelerini tweetlemek veya yorum yapmak, özgünlük hakkında çok fazla düşünmek zorunda kalmadan içeriği yönlendirmenin etkili bir yoludur. Belirli konular hakkında fikir sahibi olduğunuzu göstermenin harika bir yolu ve belirli olaylara yoğun bir ilginiz olduğunu gösterecek.

Görsel içerik:

Alakalı görsellere sahip içerik, görsel olmayan içeriğe göre %94 daha fazla görüntüleme alır, bu nedenle tek başına kelimelerin her zaman insanları çekmek için yeterli olmadığını unutmayın.

Takipçileriniz için içerik:

Tweet oluşturmanın tüm kurallarına uyabilirsiniz, ancak takipçilerinizin ilgilendiği şeylerle ilgili değilse, büyük olasılıkla katılım açısından düşük performans gösterecektir. Takipçilerinizin ürettiği içerik türüne bir göz atın ve bu konulara kendi yönteminizle eklemeye çalışın. Örneğin, takipçileriniz film ve TV meraklılarıysa, en yeni gişe rekorları kıranlar veya film incelemeleri ve röportajlar hakkında tweet atmaya çalışın.

Etkileşimli içerik

Kitlenize sorular sormak için Twitter’ın anket özelliğini kullanın. Kitlenizle anlamlı etkileşimler kurmanın ve markanızın kişiliğini göstermenin etkili bir yoludur. Sonuçta, Twitter her şeyden çok sohbetle ilgilidir. Bunun gibi etkileşimli içerik, katılım puanlarını artırmanın ve geri bildirim toplamanın etkili bir yoludur.

Twitter gizlilik seçenekleri

Çevrimiçi güvenliğiniz ve gizliliğiniz konusunda endişeli misiniz? Twitter’ın gizlilik seçenekleri sizi rahatlatmalıdır.

Katıldığınızda, platform herkese açık veya özel olarak tweet atmayı seçmenize izin verir. Tweetlerinizi istediğiniz zaman korumak için takipçileriniz dışında herkesten gizleyin, işte şu şekilde:

  1. Ayarlar ve Gizlilik’e gidin.
  2. Gizlilik ve Koruma’ya dokunun.
  3. İzleyici ve Etiketleme’ye dokunun.
  4. Koru’ya dokunun.

Fikrini mi değiştirdin? Herkese açık bir şekilde tweet atmak için kutunun seçimini kaldırın ve İptal’e dokunun.

Ve Twitter kullanımınız için daha fazla güvenlik seçeneği var. Ayarlarınızda Hassas Medyayı Gizle’yi işaretleyin ve Twitter’da gösterilebilecek sansasyonel şiddet veya yetişkinlere uygun içerik içeren tweet’leri görmezsiniz. Yalnızca ‘aşırı ürkütücü medya’ ve bir kişinin ölümüyle ilgili olayları gösteren her şey, haklı olarak Twitter tarafından kaldırılabilir.

Gizlilik ve güvenlik bir yana, Twitter’ın siz de dahil olmak üzere tüm kullanıcıları hakkında veri topladığı gerçeği de var. Demografik, coğrafi ve diğer reklam hedefleme verilerinizi, Ayarlarınızın Kişiselleştirme ve Veri alanında görebilirsiniz. Kişisel ilgi alanlarınız ve coğrafi konumunuz da dahil olmak üzere Twitter’ın izleyebileceği her şeye bir göz atmak için en alta gidin ve Twitter Verilerinizi Görün’ü tıklayın.

Yorum yapın