Çalışmalarınız İçin Instagramı Verimli Kullanmak

Çalışmalarınızı sergilemek için Instagram nasıl kullanılır?

Çalışmaları oluşturmak için hikâyenin gücünüzü kullanın. Gitgide daha fazla tasarımcı, eserlerini/çalışmalarını sergilemek ve müşteri bulmak için Instagram’a yöneliyor. Instagram görsel bir platform ve tasarım çalışmalarını sergilemek için harika bir yer.

Ji Lee, Facebook’ta bir iletişim tasarımcı aynı zamanda Google Creative Lab’da eski tasarımcı ve yaratıcı yönetmendir. Geçtiğimiz yıl Instagram’ı bir tasarım portföyüne dönüştürmek için kullanmaya başladı.

Birçok kişi, çalışmalarını paylaşmak için Instagram’ı kullanıyor, böylece Instagram’ları, deyim yerindeyse asıl yaratıcı kanalları ve siteleri haline geldi. Instagram’ı bir portföy sitesi olarak kullananların sayısı gitgide çoğalıyor. Eğer müşterilerinizin ilgisini çekmek istediğiniz bir işiniz varsa veya yaptığınız işlerin göz önünde olmasını ve müşterilerinizin kolayca ulaşabilmesini, referans olarak görmesini istiyorsanız. Instagram hesabınızı güçlendirmelisiniz. Sitenizin güçlü olması oldukça önemli. Takipçilerinizin yüksek olması müşterinize iyi bir izlenim verebilir. Takipçi satın alarak Instagram hesabınızı güçlendirmede ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca hesabınızın popüler gözükmesi müşterinize karşı güvenilir bir profil oluşturur. 

Bu makalede, size gönderilerinizi nasıl geliştireceğinizi ve yazdığınız başlıklar aracılığıyla gelecekteki müşterileri kendinize çekmek için hikâyenin gücünden nasıl yararlanacağınızı göstereceğim.

Örnek olay incelemesi yazmak

Örnek olay incelemesi, geçmiş bir müşterinin başarıya ulaşmasına nasıl yardımcı olduğunuzu gösterecek bir biçimde anlatılan projenizin hikayesidir. Bu başarı hikayesi, muhtemel bir müşterinin başka biri yerine sizi işe almak istemesini sağlayan şeydir.

Bu sizin yaratıcı sürecinizin hikayesi değil; profesyonel sürecinizin hikayesidir.

Ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı paylaştığınızda, diğer reklam öğelerini kendinize çekersiniz. Her kararı neden verdiğinizi paylaşın böylelikle potansiyel müşteriler not almaya başlayacaktır. 

Büyük müşteriler, daha fazla para kazanmalarına yardımcı olmadıkça, hangi renkleri kullandığınızla ilgilenmezler. Bu nedenle, bir örnek olay çalışması yazarken, yalnızca müşterilerimizin başarısına katkıda bulunan tasarım kararlarına değinin. Eğer restoran markası için kırmızı ve sarıyı seçmenizin sebebi iştah arttırdığını bilmeniz ve buna göre karar vermeniz ise buna yer verin ancak yeşilin o özel tonuna sadece beğendiğiniz için karar verdiyseniz, bu ayrıntıyı dışarıda bırakın.

Hikâye yazmak basittir:

1. Sorunla başlayın.

2. Bu sorunun üstesinden gelme sürecini gösterin.

3. Bu sorunun çözümüyle bitirin.

Bir örnek olay çalışması yazmak için bu şekilde geçerlidir:

1. Müşterinizin sorunuyla başlayın

Müşteriniz neden ilk etapta size geldi? Hangi sorunu çözmenizi istediler? Sizi işe alarak neyi sonuçlandırmak/başarmak istediklerini açıklayın.

2. Bunun üzerine süreci anlatın

Yalnızca diğer tasarımcıları etkileyecek eğlenceli ve süslü parçalara değil, müşterinizin başarısıyla ilgili ayrıntılara odaklanın. Her zaman sizden bir şeyler öğrenmek isteyen kişileri hedef alan bir gönderi yazabilirsiniz, ancak bunun şu anda dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

3. Son olarak çözümü gösterin

Sonunda müşterinize ne teslim ettiniz ve onlar nasıl karşılık verdi? Bulduğunuz çözüm gerçekten onların sorununu çözdü mü? Bize gösterin!

Bonus ipucu!

Bu hikâyeyi daha da güçlendirmek için bir giriş ve bazı son sözler/fikirler ekleyin. İlk cümle, okuyucunuzu yakalayacak şeydir. İdeal müşterinizin ne duymak istediğini düşünün ve buna göre giriş cümlenizi oluşturun. Son cümle, okuyucunuzun en çok hatırlayacağı, aklında kalacak şeydir. Potansiyel bir müşterinin sizin hakkınızda neyi hatırlamasını istersiniz? Bunu düşünerek kapanış cümlenizi ekleyin.

Hadi Deneyelim!

Bir Instagram başlığına düzgün bir şekilde sığacak kısa bir örnek olay çalışması için şablon vererek bunu sizin için daha da kolaylaştıralım:

• Giriş: Tek cümle. Okuyucunuzun “daha fazla oku” ya dokunmak zorunda kalmaması için bunu 125 karakterin altında tutun. Yakalamak istediğiniz müşteri türünün dikkatini çekecek şeylere odaklanın.

• Sorun: Müşterinin sizi neden işe aldığını açıklayan üç ila altı cümle ekle. Onlara nasıl yardım etmeni istediler?

• Süreç: Müşterinizi hedeflerine ulaştırmış, bitmiş bir ürün için verdiğiniz kararları gösteren üç ila altı cümle.

• Çözüm: Çalışmanın müşterinize nasıl başarı getirdiğini gösteren bir ila üç cümle.

• Son söz: Okuyucunuzun bu proje ve sizin hakkınızda ne hatırlamasını istediğinizi özetleyen bir cümle.

Bu örnek şablonu kullanarak Instagram’da izin verilen yazı uzunluğuna tam olarak uyan 1000-2000 karakter arasında bir örnek olay çalışması yapılabilir. (2.200 karakter) Karakter sayısını kolayca takip edebilmek için Google Docs veya Ulysses gibi bir uygulamayla yazın. Eğer sınırı aştığınızı fark ederseniz, potansiyel bir müşterinin söylediğiniz her şeyi önemseyip önemsemeyeceğini kendinize sorun. Dikkat dağıtan her şeyi hikâyenin ana merkezinden çıkarın, diğer bir deyişle müşterinizin başarıya ulaşmasına nasıl yardımcı oldunuz.

Peki Şablonlar İşe Yarıyor Mu?

Evet, bu şablon çalışıyor ve evet, olay çalışmaları büyük müşterileri çekiyor. Size örnek bir şablon gösterelim: 

• Giriş: Çoğu tasarımcı kendileri için iyi bir biyografi yazabilir ancak iyi bir biyografi yüksek kaliteli bir tasarımcıyı doğru bir şekilde yansıtmaz.

• Sorun: Jacob Cass, Disney gibi müşterilerle çalıştı ve San Francisco gibi şehirler için yeniden markalamalar yaptı. Çalışmalarının kaliteli olduğu aşikâr; eşleşecek bir biyografiyi hak ediyor. Bu özel biyografi bir web seminerinde kullanılacaktır. Amaç, turizm endüstrisindeki insanları etkilemek ve onların ilgisini çekmek, böylece Jacob’ın tanıtımının ardından içeriği dinlemeye istekli olacaklar. Kendisi bir biyografi yazdı ve Instagram ‘da paylaştı, izleyicileri arasındaki metin yazarlarını daha da iyisini yapmaya zorladı. Meydan okumayı kabul ettim.

• Süreç: Jacob’ın biyografisindeki bilgileri aldım ve son dinleyiciyi de düşünerek yeniden düzenledim: Müşterilerine nasıl yardımcı olduğuyla başladım. Ne de olsa dinleyicileri onu kendi ihtiyaçları kadar önemsemiyor. İnsanlar çoğunlukla en son duydukları veya okudukları şeyleri hatırlar. Jacob’ın sadece etkileyici olmadığı, aynı zamanda işleri için doğru kişi olduğu noktasına değinerek sektörüyle alakalı ayrıntılarla bitirdim. Ayrıca, bu biyografi ister sesli okunsun ister bir slaytta paylaşılsın veya her ikisi birden olsun daha okunaklı bir ürün oluşturmak için paragrafları yeniden biçimlendirdim ve cümleleri yeniden yazdım.

• Çözüm: Jacob biyografisinin versiyonundan o kadar memnun kaldı ki, bunu sadece önceki yazdığının yerine web seminerinde kullanmayı planlamıyor, aynı zamanda izleyicilerinin daha iyi biyografiler yazmayı öğrenmesine yardımcı olmak için öncesi ve sonrasını da paylaşıyor.

Son Söz:

Kendi yazdığınız bir biyografide “yanlış” bir şey olmayabilir, ancak bir bu konuda profesyoneli işe almak size gerçekten hatırlanması gereken üstünlüğü sağlayabilir.

Güçlü tasarım becerileri harika işler yapmanıza yardımcı olur, ancak beceriler tek başına satmaz, işe yaramaz. Pazarlama satar. Olay çalışmaları etkili bir pazarlama aracıdır. Dan Brown’un “Şimdi Bildiklerimi O Zaman Bilseydim” başlıklı makalesinde dediği gibi, yazmak her tasarımcı için peşinden gitmeye değer bir beceridir. Artık küçük bir olay çalışmasını nasıl yazacağınızı bildiğinize göre, çalışmanızı sergilediğiniz her yerde bunları kullanmaya başlayın. 

Yorum yapın