Instagram Aktiflik Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram Aktiflik Kapatma

Instagram, günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Instagram, size kısa bir süre içinde birçok kullanıcıyla etkileşime geçme imkanı sunar ve bu sayede büyük bir fırsat yaratır. Kullanıcılarına sunduğu özelliklerle onlara eşsiz bir deneyim fırsatı verir. 

Instagram hareket durumunu, Instagram aktiflik olarak da adlandırabiliriz. Direkt mesaj kullanarak mesajlaştığınız kişiler, sizin en son ne zaman online olduğunuzu görebilir. Instagram hareket durumu, direkt mesaj alanında profil resminizin yanında yeşil ışık olarak çıkar.

Ancak gizliliğinizi korumak isteyebilirsiniz. Ayrıca, Instagram kullanıcılarına gizlilik ve kişisel sınırları korumak için de olanaklar sağlar. Instagram’a girdiğiniz zaman, özel veya isteğe bağlı olarak hesabınızın aktif gözükmesini istemeyebilirsiniz. Bu durumun avantajları kadar dezavantajları da vardır. Yakın çevreniz veya aileniz, çevrimiçi olup olmadığınızı göremez. Aynı şekilde, sizde onların durumunu göremeyeceksiniz. 

Instagram son görülme kapatma işlemi kişiye özel uygulanamaz. Bu özellik herkes için geçerlidir. Artık gizli olduğunuz için özgürce gezinebilir ve bunun tadını çıkartabilirsiniz. Bu içeriğimizde Instagram aktiflik kapatma ve Instagram son görülme kapatma işlemleri için izlemeniz gereken adımları anlatacağız.

Instagram Aktiflik Kapatma Nedir?

Instagram’da birisi size mesaj gönderdiği zaman, sizin aktiflik durumunuzu görebilir. Gizli kalmak isteyebilirsiniz. Instagram aktiflik kapatma işlemi ile son görülmenizi kapatabilirsiniz. Instagram aktiflik kapatma işlemini dilerseniz telefonlarınızdan, dilerseniz de masaüstü bilgisayarlarınızdan yapabilirsiniz. Anlatacağımız adımlar size kolaylık sağlayacaktır. Bu işlemi üç ayrı yöntemle yapabilirsiniz:

 • Android cihazlarda son görülme kapatma
 • IOS cihazlarda son görülme kapatma 
 • Masaüstü cihazlarda son görülme kapatma 

Instagram’da Aktiflik Kapatma Özelliği Nasıl Çalışır?

Bu işlemi yaptıktan sonra, sizi takip eden veya size mesaj gönderen hesaplar, sizin çevrimiçi olduğunuzu görüntüleyemez. Bu sayede, gizliliğinizi koruyarak mesajlara yanıt verme özgürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, söz konusu özellik, işletmeler ve içerik üreticileri ile sohbet etmek isteyen kullanıcılar için de oldukça önemlidir. Bu sayede, çevrimiçi olup olmadıklarını görmek ve hızlı geri dönüş sağlamak isteyen kullanıcılar, gizliliklerinden ödün vermeden bu özellikten yararlanabilirler.

Instagram’da Aktiflik Durumu Nasıl Kapatılır?

İnstagram’da aktiflik durumunuzu gizlemek için birkaç yol mevcuttur. Bunları Android, IOS veya masaüstü cihazlarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde Instagram kullanıcıları sınırlarını koruyarak gizliliklerini koruyabilirler. Ayrıca, çevrimiçi durumunuzu gizleyerek daha fazla gizlilik sağlayabilirsiniz. Böylece, İnstagram’da gizliliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Android İçin Instagram Son Görülme Kapatma

Android için bu işlemleri uygulayabilirsiniz:

 • Android cihazınızda Instagram’ı açın.
 • Profil sekmesine gidin.
 • Sağ üst köşede bulunan üç çizgiye tıklayın.
 • Ayarlar seçeneğine gelin.
 • Gizlilik sayfasını açın.
 • Hareket Durumu seçeneği pasif olsun. 

Bu işlemleri uyguladıktan sonra Android cihaz kullanan kişiler  son görülmelerini kapatmış olacaktır. Aktif hale getirmek için de aynı adımları uygulayabilirsiniz.

IOS İçin Instagram Son Görülme Kapatma

Aşağıdaki adımları uygulayarak IOS için instagram son görülmenizi kapatabilirsiniz:

 • IOS cihazınızda Instagram’ı açın.
 • Profil sayfanıza gelin.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgiye tıklayın.
 • Ayarlar seçeneğini seçin. 
 • Gizlilik sayfasını açın.
 • Hareket Durumu özelliğini kapatın.

Bu adımları uygulayarak IOS cihazları üzeriden Instagram son görülme kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aktif hale getirmek için de aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Masaüstü Instagram Aktifli Kapatma

Masaüstünüzden işlemi gerçekleştirebilmek için tarayıcılar üzerinden yapmanız gerekmektedir. İşlemleri sırası ile uygulayınız:

 1. Masaüstü cihazınızda tarayıcı üzerinden Instagram’ı açın.
 2. Giriş yaptıktan sonra profil resminize tıklayın.
 3. “Ayarlar” sayfasını açın.
 4. Ardından “Gizlilik ve Güvenlik” sayfasını açın.
 5. “Hareket durumunu göster” seçeneğini kapatın.

Yukarıda ki adımları uygulayarak Instagram aktifliği kapatmış olacaksınız. Tekrar aktif hale getirmek için aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.

Yorum yapın