Instagram Butik Sayfamı Nasıl Büyütürüm ?

Herhangi bir online işletmenin, müşterileriyle bağlantı kurmak ve onlara ulaşmak için bir sosyal medya hesabına sahip olması gerekir ve Instagram tam da buna uygun bir platformdur. Özellikle son dönemlerde Instagram’da artış gösteren çeşitli butik sayfalarının ne kadar hızlı yükseldiğini görmemek elde değil. Kazançlarının da bi o kadar yüksek olduğunu tahmin edersek, ticarete atılmak isteyen insanlar için harika bir fırsat diyebiliriz. Peki instagramda bir butik hesabınız var ve butik hesabınızı nasıl büyüteceğinizin yollarını mı arıyorsunuz ? İşte bu hazırladığımız yazı tam bir rehber niteliğinde.

Instagram butik sayfaları küçük takipçilerle satışlarına başlar ve doğru adımlar izlenirse 1 seneyi bulmadan milyonlarca takipçiye ulaşıp milyonlarca müşteri kitlesine satışlarını gerçekleştirebilirler. Kulağa çok zor gibi gelse de aslında şu dönemde yapılabilecek en kolay işlerden biri olabilir. Dediğim gibi doğru adımlar izlenirse, kısa sürede kazanacağınız paralara siz bile inanamayacaksınız.

İster var olan Instagram işletme hesabınızla ya da butik sayfanızla yeni başlıyor olun, ister bir süredir hesabınızı büyütmeye ve satış yapmaya çalışıyor olun, hedef her zaman daha fazla takipçi ve daha fazla katılım elde etmektir. Şimdi hemen konuya geçelim ve Instagram butik sayfanızı büyütmeniz  için neler yapabileceğimizden bahsedelim:

1 ) Kategori Belirleyin ve Hedef Kitlenizi Seçin

Öncelikle ne tarz ürünler sattığınızı belirleyin ve bu yelpazeyi çok geniş tutmamaya çalışın. İlk etapta belirli kategorilerde belirli ürünler satmanız, satışlar arttıkça ve kitleniz büyüdükçe yeni ürünler çıkarmanız daha etkili olacaktır. Bu sizin hem yenilikçi olduğunuzu hem de markanızın kazandığını ve kazandıkça geliştiğini gösterecek.

Instagram’da kullanıcılar ilgi alanlarına uygun içeriklerle etkileşime girer. Örneğin iş kadınlarına uygun daha resmi kıyafetler satıyorsanız o kitleyi çoktan kaptınız demektir. Ya da özel günler için elbise ve şık kıyafetler satıyorsanız, kullanıcıların özel günlerde mutlaka uğrayacağı bir sayfa olursunuz. Ya da çoğu insana hitap eden gündelik kıyafetler satıyorsanız kullanıcı kitleniz daha geniş olabilir. Tabii bir alanda en iyisi olmanız için, o alanın pazarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Her kitleye uygun kıyafet satan 1000 adet butik sayfası var ise, özel günler için abiye ve elbise tarzı ürünler satan 50 sayfa vardır. Hangisnde ilerlemek ve yükseleceğinize karar vermek size kalmış.

2 ) Paylaşımlarınız Düzenli ve Tutarlı olsun

Instagram kullanıcıları düzenli ve tutarlı bir şekilde paylaşım yapan hesapları tercih eder. Birisi butik sayfanıza ilk defa girip hesabınızı takip ettiğinde, geçmiş gönderilerinize bakıp  beğendiği ve sizin tarafınızdan daha fazla gönderi, daha fazla hikaye ve içerik görmek istediği için sizi takip eder.

Hesabınızın bir düzene oturtulması bu açıdan çok önemlidir. Ne kadar aktif olursaınz o kadar etkileşim alır ve canlı bir görünüm sağlarsınız. Düzensiz bir gönderi paylaşımı sayfanızı kesinlikle olumsuz etkileyecektir. Sizi takip eden bir kullanıcı eğer 10 gün boyunca hiçbir ürün paylaşımı ya da bir indirim haberi paylaşımı yapmadığınızı görürse sizi takipten çıkmaması için hiçbir sebep yok. Sosyal medyada aktiflik, sosyal medyanın en büyük püf noktasıdır. Bir gönderi paylaşımı tablosu oluşturarak daha düzenli bir profil elde etmeniz mümkün. Örneğin, Cuma günleri indirim veya kampanyalı ürünler paylaşabilir, Pazartesi günleri yeni ürünlerinizin görsellerini paylaşabilir ,haftaiçi bazı günler reels ve videolarla sayfanızı renklendirebilirsiniz.

Bu sayede takipçilerinizin hesabında görmek isteyeceği şeyleri onların karşısına sık sık çıkararak onları alışverişe teşvik edersiniz ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

3. Kaliteli İçerikler Paylaşın

Instagram, kullanıcıların estetik açıdan göze hoş gelen fotoğrafları paylaşan kişi ve markaları takip ettikleri görsel bir platformdur.Bu yüzden ne kadar kaliteli içerik paylaşırsanız sizi bir kullanıcının takip etme ihtimalini arttırırsınız. Maalesef ki Instagram çok geniş bir yelpazeye sahip bir platform olduğu için bir şekilde ön plana çıkmak için rakiplerinizi elemeniz gerekiyor. Fotoğraf çekimlerinizi, özellikle de ürün fotoğraf çekimlerinizi profesyonel ortamda yapmanızda fayda var. Bu sayede sayfanızın dışarıdan görüntüsü de ürünlerinizin kalitesi de daha fazla göze hitap edecek.

Görsellerin hedef kitlenizi memnun etme ve ikna etme gücüne sahip olduğunu unutmamalısınız. Doğru görseller her zaman daha fazla takipçi ve müşteri kazanmanıza yardımcı olabilir. Görsellerinizin ve paylaştığınız içeriklerin beğeni sayıları size yetersiz geliyorsa hemen Ucuz Instagram Beğeni Satın Alın, profilinizin etkileşimini ve dışarıdan görüntüsünü daha kaliteli hale getirin.

4. Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Gönderilerinizin elde edebileceği etkileşim düzeyi, yayınladığınız güne ve hatta saate bağlı olarak önemli farklılıklar gösterebilir. İçeriğinizi doğru zamanda yayınlamazsanız, takipçilerinizden ve potansiyel takipçilerinizden daha azının içeriği görme olasılığı yüksektir.

Peki, Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman ne zaman?

Sosyal medyada, özellikle de Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zamanlar adlı bir rapora göre ;

En İyi Zaman: Çarşamba 11:00 ve Cuma 10-11:00

En İyi Gün: Çarşamba

En Kötü Gün: Pazar

Etkileşim, gün ortasında ve hafta ortasında daha yüksektir ve hafta içi günlerin sosyal medyada paylaşım yapmak için en güvenli ve en etkili günler olduğunu gösterir. Çünkü çoğu insan haftasonu çalışmadığı için kendilerine vakit ayırır ve aktiviteli bir gün geçirirler. Ama hafta içi iş sonrası eve gidip yorgunluktan sadece telefona bakıp sosyal medyada vakit geçirdiğimizi düşünürsek, hafta içi akşam saatleri de gönderi paylaşmak gayet mantıklı olacaktır.

5. Trend Olan Konularla İlgilenin

Sosyal medyada her gün trend olan konular ve hashtag’ler kullanılıyor. Güncel kalmak, keşfedilebilirliği ve etkileşimi artırmak istiyorsanız, trendleri takip ederek trendlerle uyumlu videolar paylaşabilir, akımlara katılabilirsiniz.

Örneğin, anneler günü ise, etkileşiminizi ve erişiminizi artırmak için doğru hashtag’lerle alakalı bir gönderi oluşturarak hem özel günde müşterilerinizin ve takipçilerinize bir mesaj bırakabilir, aynı zamanda kullandığınız hashtaglerle ön plana çıkabilirsiniz.

7. Instagram Hikayelerini Kullanın

Instagram hikayelerinizi güncel tutmak, takipçilerinizle iletişimde olmanın ve onları da hesabınızda aktif olmasını sağlamanın harika bir yoludur ve bu şekilde kitlenizle kontak halinde olarak markanız hakkındaki düşünce ve fikirlerini de öğrenme fırsatınız olmuş olur.

Instagram hikayeleri, etkileşim oranınızı ve görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca Instagramın yeni özelliği ile öne çıkan hikayeleri seçebilir ve bu hikayeleri profilinze sabitleyebilirsiniz. Bu öne çıkanlar hikayeler sayenizde hem hikayenizi görmemiş insanlar profilinize girdiğinde görme fırsatını yakalar, hem de yeni çıkan bir koleksiyon veya bi indirim kampanyasından bahsettiğiniz bir story 24 saat içinde yok olsa bile profilinizde siz isteyene kadar kalır ve takipçileriniz tarafından diledikleri zaman görüntülenebilir. Burası, hizmetlerinizi ve diğer öne çıkan özelliklerinizi tanıtmak için harika bir yerdir.

8. Biyografinizi Etkili Bir Şekilde Hazırlayın

Instagram biyografiniz, hedef kitlenizin Instagram profilinizi ilk kez ziyaret ettiklerinde fark edecekleri ilk şeylerden biridir. Bu yüzden en çok önem verilmesi gereken hususlardan biri de instagram biyografisinin tutarlı ve kaliteli görünmesidir.

Biyografiniz,hesabınıza ait kısa bir açıklama ve ne için kullanıcıların sayfanızı takip etmesi gerektiği ile ilgili olmalıdır. Yani biyografide açıklamanız haricinde kullanıcıları sayfanıza yönlendirmeye ve alışveriş yapmaya ikna eden bir slogan bile çok etkili olacaktır. Diğer bir yandan ürünlerinizi sattığınız sitenin bağlantı adresini eklemeyi unutmayın. En alt kısıma iletişim bilgilerinizi, özellikle de mail adresinizi eklemeniz profilinizi daha kurumsal ve resmi gösterecektir.

Yorum yapın