Instagram’da Yeniler İçin 10 İpucu

Sosyal Medyanın en popüler uygulamalarından biri Instagram’dır. Görsel olarak etkileyici olmasıyla beraber basit kullanımı yönüyle de ilk defa kullanan birinin hemen anlaması da kolaydır. Vereceğimiz 10 ipucu ile Instagram’ı etkin kullanarak takipçilerinizi arttırabilir, etkileşiminizi güçlendirebilir ve kendinize bir kitle yaratabilirsiniz.

1- İlginç, Renkli Fotoğraflar ve Videolar Yayınlayın

Instagram’da daha fazla etkileşim almak istiyorsanız takipçilerinize değer vermelisiniz. Paylaşım yaptığınızda amacınız mutluluk, mizah, motivasyon, nostalji, aşk veya başka bir tür duygu uyandıran fotoğraf ve videolar yayınlamak olmalıdır. İnsanlarda bir takım duygular uyandırdığınızda postlarınıza cevap vermek isteyecekler ve bir etkileşim yakalamanızı sağlayacaklar.

Araştırmalara göre yüksek kaliteli ve renkli fotoğraflar daha fazla etkileşim alıyor. Paylaştığınız fotoğrafların yüksek kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

2- Filtre Efektleriyle Aşırıya Kaçmayın

Instagram, görünümü ve stili otomatik olarak geliştirmek için fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz bir dizi filtre sağlar. Fotoğraflarına filtre ekleyenlerin sayısı çok fazla. İnsanlar artık doğal fotoğraflar görmek istiyor. Eğer bu kitleyi yakalamak istiyorsanız filtre kullanırken aşırıya kaçmamalısınız. Yeterli miktarda ışık ayarlarını yaptığınızın postlarınızın doğal görünmesine dikkat edin. Filtre efektleri cazip gelse de, fotoğraflarınızın çoğunda renk ve kontrastı normal tutmaya çalışın. 

3- Paylaştığınız Gönderiler ile Alakalı Hashtagler Kullanın

Instagram’da hashtag kullanmak, platformdaki etkileşimi arttırmanın hatta yeni takipçiler çekmenin harika bir yoludur. Ne yazık ki, bazı insanlar bunu çok ileri götürüyor. Altyazıları genellikle hashtagler ile şişirilir, çoğu gönderinin konusuyla bile alakalı değildir. Hashtag kullanmaya karar verirseniz, bunları minimumda tuttuğunuzdan ve yalnızca alakalı anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Çünkü gönderinize etkileşimde bulunacak insanlar konu ile alakalı kişiler olmalıdır. Eğer farklı konulardan hashtagler yazarsanız alakasız insanları profilinize çekebilirsiniz ve bu işinize yaramayabilir.

4- Yeni İçerik Bulmak için Ara ve Keşfet İşlevini Kullanın

Instagram uygulamasının alt satırındaki Ara ve Keşfet’e (büyüteç simgesi) dokunduğunuzda, ilgi alanlarınıza göre seçilmiş içeriği görebileceğiniz Ara ve Keşfet sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu içerik, beğendiğiniz veya yorum yaptığınız fotoğraf ve video gönderilerinin türlerine dayanmaktadır. Takip ettiğiniz insanlar da burada gördüklerinize ilham veriyor. Bu sayfaya göz atın ve ilginizi çeken sayfalar ile etkileşime geçin. Böylece orayı takip eden diğer insanlar ile iletişim kurabilirsiniz. Eğer keşfetinizde aradığınız konu ile alakalı gönderiler bulamıyorsanız belirli kullanıcıları, hashtagleri, konuları ve daha fazlasını aramak için arama çubuğunu kullanın.

5- Takipçilerin İlgisini Çekmek İçin Sık Sık Paylaşım Yapın

Takipçileri meşgul etmek istiyorsanız, düzenli olarak yeni içerik yayınlamanız gerekir. Bu, günde 10 fotoğraf yüklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Aslında, günde bir veya en az iki günde bir gönderi paylaşmak, mevcut takipçilerinizin ilgisini çekecektir. Eğer çok fazla gönderi paylaşırsanız bazı takipçileriniz bundan rahatsız olabilir ve kayıp yaşayabilirsiniz. Belirli sıklıklarda gönderi paylaşmanız en sağlıklısıdır. Eğer uzun süre post atmazsanız takipçi sayınızda düşüş farkedebilirsiniz.

6- Belirli Kullanıcılarla İletişim Kurmak için Messenger’ı Kullanın

Takipçilerinizin ilgisini canlı tutmak için sık sık paylaşım yapmak iyi bir fikir olsa da, bazen tüm takipçileriniz yerine belirli takipçileriniz ile iletişim kurmanız çevrenizi genişletebilir, sayfanızı özenle takip eden kullanıcıların sayısını arttırabilir. Bir veya daha fazla belirli kullanıcıya özel olarak doğrudan kısa mesaj, fotoğraf veya video göndererek başlayın. Instagram’ın doğrudan mesajlaşma işlevi Facebook Messenger ile entegredir, böylece Instagram’da olmayan bir Facebook arkadaşınıza mesaj gönderebilirsiniz. 

7- Takipçileriniz ile Etkileşime Geçin

Fotoğraflarınızı düzenli olarak beğenen ve yorum yapan sadık takipçilerinizi asla görmezden gelmeyin! Bu, insanların uzaklaşmasını için kesin bir yol. Bunun yerine, takipçilerinize değer verdiğinizi hissettirin. Yorumlarına cevap verin, hatta hesaplarına göz atın ve birkaç fotoğrafını beğenin. Instagram yorumlarını takip etmek ve hangi kullanıcıların sizinle en çok etkileşime girdiğini görmek istiyorsanız Iconosquare (eski adıyla Statigram) gibi bir üçüncü taraf aracı kullanabilirsiniz.

*Alternatif olarak, gönderilerinizi kaç kişinin beğendiği konusunda endişe ediyorsanız Instagram, beğenileri gizleme özelliğini Mayıs 2021’de ekledi. Bunu yapmak için bir gönderiye gidin ve Diğer (üç dikey nokta) simgesine dokunun, ardından “Beğeni Sayısını Gizle”ye dokunun. 

8- Takipçi Satın Almaktan Çekinmeyin

Instagram takipçileri satın alma konusunda çok fazla yol var. Ve büyük sayıları oldukça ucuza alabileceğiniz doğrudur. Onları satın almanın sorunu, çoğunlukla sahte ve etkin olmamalarıdır. Hesabınız, 15.000 takipçiniz olduğunu ancak fotoğraf ve videolarınıza neredeyse hiç beğeni veya yorum gelmediğini gören kullanıcılara biraz garip gelebilir. Bu sebeple hesabınıza sadece takipçi değil beğeni, yorum, izlenme gibi etkileşimler de alabilirsiniz. Gönderilen hizmetlerin düşüş ihtimaline karşı fazla gönderilir ve herhangi bir sorun yaşarsanız her zaman iletişime geçebilirsiniz. Sitemizdeki paketlere bakmayı unutmayın!

9- Son Trendlerden Haberdar Olun

Hashtagler ve duyurular harikadır, ancak bunun gibi trendlerin bile sonunda bir son kullanma tarihi vardır. Instagram sizin için önemli bir sosyal ağ platformuysa geride kalmamak ve takipçilerinizi kaybetme riskine girmemek için en son trendleri takip etmeniz önemlidir. Çıkan son trendlerle ilgili paylaşacağınız içeriklere dikkat etmelisiniz. Paylaştığınız gönderi negatif tepkiler çekebilir buna karşı hazırlıklı olmalısınız. Paylaştığınız içeriklerden emin olun. 

10- Hikaye Paylaşın

Hikayeler kalıcı değildir. Takipçilerinizin görmesi için yayınlayabileceğiniz anlık içerik parçalarıdır. Hem fotoğraf hemde video şeklinde gönderilebilirler ve 24 saat sonra otomatik olarak kaybolurlar. Bu hikayeleri profilinizin üst kısmında sabitleyebilirsiniz. (Dokunduğunuz dairesel baloncuklar şeklinde.) Hikayeler, takipçileriniz ile bağlantı kurmanın, paylaşmanın ve etkileşim kurmanın daha rahat bir yolunu sunar.

Hikayeler diğer sosyal medya biçimleriyle daha entegre hale geliyor. Örneğin, Twitter kullanıyorsanız ve size hitap eden bir tweet bulursanız, o tweeti kolayca hikayenize ekleyebilirsiniz. Tweet’e dokunun, ardından paylaş simgesine dokunun ve Instagram Hikayeleri’ni seçin . Tweet, Instagram hikayenizin bir parçası olarak görünecek.

Yorum yapın