İşletmelere İlham Verecek Reels Fikirleri

Instagram Reels TikTok’u sallamış durumda olduğu bugünlerde Reels dünyasında yarışlar çok hırslı bir şekilde devam ediyor. Kullanıcılar çeşitli Reels içerikleri ile keşfeti kasıp kavuruyor. Günümüzde Instagram reels videoları oldukça güçlü bir özelliktir. Büyük ve küçük işletmelerin marka bilinirliğini ve katılımını artırmasına yardımcı olan, keşfet etkili bir özelliktir. Siz de çeşitli Reels videolar ile keşfette yer almak ve yüksek etkileşimler yakalamak istiyorsanız işte bu makale tam da bir rehber niteliğinde!

Reels videoları oluşturmak yaratıcılık gerektirir ve eğer bu konuda zorlanıyorsanız doğru blog yazısını okuyorsunuz çünkü size ilham verecek çeşitli Reels içeriklerini sunacağım.

1. Takipçilerinize Yaptığınız İşin Arka Planını Gösterin

Takipçileriniz eğer bir üretici iseniz, ürünlerinizin nasıl yapıldığı ve çalışmalarınızın nelerden oluştuğu konusundaki merakını tatmin edecektir. Bu yüzden bunu onlarla paylaşmak için zaman ayırın. Bu tür içerikler oluşturmak, etkileşim başlatmanın ve birbiriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yolu olacaktır.

Örneğin kendi takı sayfanız varsa, takipçileriniz veya müşterileriniz takılarınızı nasıl hazırladığınızı, veya sipariş geldiğinde paketleme işlemini nasıl yaptığınızı görmek istiyor ve bu tarz videoları izlemeyi çok seviyorlar. Özellikle küçük işletmeler bu tarz videolarla belki ürün tanıtım videolarından daha fazla izlenerek hem etkileşim sayılarını artırdılar hem de kısa sürede güzel bir büyüme elde ettiler. 

2. S.S.S Reels Videosu Çekin

Eğer küçük veya büyük bir işletme sahibiyseniz sitenizde veya Instagram öne çıkarılanlarınızda zaten bir S.S.S bölümü olabilir. Fakat hikayelerde kalan veya sitenin alt taraflarında kalmış S.S.S bölümü belki de hiç okunmayıp gözden kaçıyor olabilir. İnsanların aklındaki soru işaretlerini kaldırmak adına Reels videolarınızda hem ürünlerinizin görsellerini arka plana ekleyerek hem de en çok sorulan sorulardan birkaç tane videoya ekleyerek, videoları daha izlenebilir ve daha bilgili kılabilirsiniz. Bu sayede sizi takip edip sizden alışveriş yapmamış olan veya keşfette size denk gelip alışveriş yapmakta güven problemi yaşayan insanların da güvenini kazanarak ve akıllarındaki soru işaretlerini gidererek potansiyel müşteri elde etme şansını yakalayabilirsiniz. 

3. Markanızdaki Gelişmeyi İnsanlara Hissettirin 

İnsanlara markanızın ne kadar kısa süre içinde büyüdüğü göstermek istiyorsanız, mutlaka onlara bu gelişimi ve gelişiminizin aşamaları yansıtın. Örneğin geçen ay 45 adet sipariş hazırladığınız paketleme videosunu çektiyseniz, ona düet olarak veya öncesi sonrası şeklinde bu ay 2ye katlamış olduğunuz sipariş hazırlığını videoya çekerek insanlara gelişiminizi gösterebilirsiniz. Böylece takipçilerinizin veya keşfette sizi fark eden kullanıcıların gözünde tercih edilen ve yükselmekte olan bir işletme izlenimi vermiş olursunuz. Onların gözünde böyle bir işletme olmak sizi daha fazla müşteriye ulaştırabilir. Çünkü unutmayın ki paylaştığınız her videoya denk gelen bir kullanıcı, potansiyel müşteridir. 

4. Çekilişler Düzenleyin 

En çok sevilen ve en çok satan ürünleriniz için çekiliş düzenlemek Reels videolarınızla etkileşim sağlamanın en etkili yoludur. Çekiliş videoları hem daha fazla kullanıcı tarafından etiketlendiği için ve bir süre anasayfada kaldığı için, keşfette kalma süreniz ve etkileşim alma oranınız da her geçen saniye artacaktır. Hem çekilişten faydalanmak isteyen kullanıcıları sayfanıza çekerken hem de potansiyel müşteri elde etmiş olacaksınız. Sıradan bir kullanıcının sizi takip etmesindense sayfanızdaki ürüne ilgi duyan veya uzun zamandır sayfanızdan alışveriş yapmak isteyen bir kullanıcıyı sayfanıza çekip müşteri kazanma ihtimaliniz işletmeniz için her zaman daha etkili olacaktır.

5. Kampanyalı ve İndirimli Ürünler İçin Reels Çekin 

Bazen paylaştığınız gönderiler, storyler bir süre  keşfette veya 24 saat story’de kalabilir ama yine belli bir noktadan sonra silinip gidecek veya etkisini yitirecektir. Bir post gönderiniz ile keşfette 12 saat kalabilme ihtimaliniz varken bir Reels video ile günlerce keşfeti işgal edebilir ve etkileşim sayılarınızı katlamaya devam edebilirsiniz. Ne kadar çok keşfet o kadar çok etkileşim, ne kadar çok etkileşim o kadar çok keşfet mantığı ile hareket ettiğinizde aktif olmakta ve bolca Reels videosu çekmenizde fayda var. Kampanyalı ürünlerinizi bir post olarak paylaştığınızda keşfete düşme ihtimali ,Reels olarak paylaştığınızdaki ihtimalden daha azdır. Bu yüzden 1 aylık kampanya veya 1 haftalık indirim haberinizi Reels olarak paylaştığınızda hem ürünlerin görselini ekleyebilir, hem de hangi ürünlerin hangi fiyata düştüğünü belirterek müşterilere kolaylık sağlayabilirsiniz. 

6. Influencer’lara Ürün Gönderin 

Influencerlar sosyal medyanın gerçek yöneticileridir diyebiliriz. Bazen öyle içerikler öyle izlenmeler ve etkileşimler alıyor ki, bu içerikleri siz üretseniz belki %1 mile izlenme ihtimaliniz olmayacak derecede. Influencerların sadece adının yettiği bu sosyal medya dünyasında onlarla işbirliği yapmak televizyonda bir markanın reklamını en ünlü oyuncuya yaptırmakla eş değer oldu diyebiliriz. Televizyon reklamlarına göre tabii ki daha uygun fiyatlı olan bu işbirlikleri sayesinde hem işletme, marka sahipleri müşteri kitlelerini katlıyorken hem de ınfluencer’lar gelir elde etmeye devam ediyor. Her iki taraf için de kazan-kazan durumu söz konusu. Influencerlara ürün gönderdiğinizde Influencer bunu sayfasında veya hikayesinde paylaşarak o ürünü kullandığını ve memnun kaldığını söylerse, sözüne güvenen bir çok kullanıcıyı yeni müşteriniz olarak kabul edebilirsiniz. Çünkü bazen öyle markalar ınfluencerlar ile işbirliği yapıyor ki, haftalardır satmayan ürün bir ınfluencer tavsiyesi sonrası yok satıyor ve bu hem markaları hem de ınfluencerları oldukça olumlu etkiliyor. 

Reels videolarla keşfete düşmenin hızlı bir yolunu arıyorsanız, Sosyora sitesine giderek uygun fiyatlara Reels izlenme paketleri satın alın ve anında videolarınızla keşfete düşme şansı yakalayın !

Yorum yapın