Sosyal Medya’da Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Sosyal Medya’nın kilit noktası olan ve sizi asıl başarıya ulaştıracak olan yol özgün içeriklerden geçmektedir. Sosyal Medyada herhangi bir kullanıcı bile kendi özgün içeriklerini üretmeyi ve ortaya bir farklılık koymayı hedefliyor. Herkesin kendi farkını ortaya koymaya çalıştığı bu mecralarda yapılmamışı yapmak ve denenmemişi denemeye çalışmak zor olsa da her zaman daha dikkat çekici olmuştur. Siz de sosyal medyada farkınızı ortaya koymak istiyorsanız ve aklınızdaki özgün içerik nasıl oluşturulur sorusunun cevabını arıyorsanız bu rehber tam da size göre.

Influencerların bir yarış halinde olduğu içerik furyasında en çok izlenen ve beğenilenlerin arasındaki bu çekişme muhteşem bir rekabet ortamı oluştururken, bir yerde içerik üretme konusunda tıkananlar için strese dönüşüyor. Özellikle de bu mecralardan içerik üreterek gelir elde eden kullanıcıların en çok ihtiyacı olan fikirler özgün içerik fikirleri olmaya başladı. 

Özgün İçerik Nedir ?

Dijital pazarlama dünyasında, “Özgün İçerik” terimi, farklı ve orjinal olan, benzeri olmayan içeriği ifade eder.Orijinal içerik, videolar ve makaleler veya blog gönderileri gibi yazılı materyaller dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir.özgün içerik için yepyeni bir fikri, ürünü veya bakış açısını tanıtabilir ama aynı zamanda eski bir fikri yeniden değiştirerek de sunabilirsiniz. Belirli içeriğin orijinal olarak kabul edilmesi için intihal kontrolünden geçmesi gerekir ve internette hiçbir yerde kopyası olamaz. İçerik oluşturma stratejinizde orjinal olması ve gündeme ayak uydurması, aynı zamanda kaliteli olması arama motorlarına hem de hedef kitlenize hitap etmenin kilit noktasıdır.

Markanızı Büyütmek İçin 3 Farklı İçerik Fikri:

1 ) Videolu İçerik Üretin 

Videolu içerikler sosyal medyada giderek daha popüler hale geliyor ve bu nedenle satış için en iyi sosyal medya içeriği fikirlerinden biri olarak biliniyor. Ürün demoları, kamera arkası görüntüleri ve hatta canlı yayınlar oluşturabilirsiniz. Video içeriği fotoğrafa göre daha ilgi çekici olabilir. Böylece markanızın sosyal medyadaki erişimini artırmış olursunuz. Özellikle TikTok ve Instagram gibi platformlar markanız için çeşitli akımlara katılarak ve özgün akımlar yaratarak içerik üretmenizi sağlayacak büyük kitleli platformlardır. 

2 ) Çekilişler Yapın

Oyun oynamak ve ödüller kazanmak hemen hemen herkes tarafından sevilen bir uygulamadır. Çekilişler her zaman hem basit hem de yaratıcıdır. Bu nedenle, sosyal medyada bir yarışma veya çekiliş planlamak, hedef kitlenizle etkileşim kurmanın ve yeni takipçiler çekmenin harika bir yolu olabilir. Markanız ve hedef kitlenizle alakalı bir ödül sunmayı düşünün ve katılmak için sadece sizi takip etmeleri gerektiğini söyleyin. En kolay yolla ödül kazanmak Sosyal Medyadaki çekilişlerle mümkün. 

3 ) Kullanıcılarınıza İşbirliği Yapın 

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, markanızı sergilemenin ve özgün içerik oluşturmanın harika bir yoludur. Takipçilerinizi belirli bir hashtag kullanarak fotoğraf veya video paylaşmaya teşvik edebilir ve ardından en iyi gönderimlerden bazılarını sosyal medya kanallarınızda paylaşabilirsiniz. Markanızı kullanmak ve hizmete dayalı içerik oluşturmak için sosyal medya etkileyicileri ve PR yöneticileriyle de ortaklık kurabilirsiniz. Bu, marka sadakati oluşturmanın ve pazarda markanız hakkında bir söylenti yaratmanın harika bir yolu olabilir.

Influencerlar İçin 4 Farklı İçerik Fikri: 

1 ) Ürün İncelemeleri Yapın

Dürüst ve bilgilendirici ürün incelemeleri paylaşmak, işinizde başarılı ve güvenilir olduğunuzu gösterir. Bu sayede takipçilerinizin size olan güveni artar.Kullandığınız ve sevdiğiniz ürünleri gözlemleyebilir veya markalarla ortaklık yaparak ücretsiz ürünler karşılığında bu ürünleri deneyimleyebilir ve takipçilerinize aktarabilirsiniz. Bu içerik fikri, yalnızca sosyal platformlarda değil sosyal çevrenizde de her zaman işe yarayacaktır. Etkileşimi artırmanın harika bir yolu olan gözlemleyip tanıtma modeli zaten çoğu Influencerın en çok gelir sağladığı modeldir. 

2 ) ‘’Kendin Yap’’ Videoları Paylaşın

Kullanıcılar yani takipçiler Influencarların gerçek hayatlarını merak eder ve izlemeyi sever. Kendin Yap videoları oluşturmak, kişisel tercihlerinizi sergilemenin ve kitlenize değer sağlamanın harika bir yolu olabilir. Tarif veya güzellik eğitimi gibi alanınızla ilgili bir şeyin nasıl yapıldığını gösteren videolar oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir yemek blog yazarıysanız, 2 dakikalık kahvaltı tarifleriniz ve mutfak tüyolarınız sayfanıza büyük değer katabilir.

3 ) Sosyal Medya Duyuruları Yapın

Alanınızdaki diğer Influencerlara veya markalara seslenmek, ilişkiler kurmanıza ve sosyal medyadaki görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir. En sevdiğiniz ürünlere, Influencer arkadaşlarınıza ve özellikle de takipçilerinize söyleyebilirsiniz. Özellikle onlara seslenmeniz takipçilerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Örneğin bir kampanya duyurusu yapmanız, indirimde yakaladığınız bir ürünü onlarla paylaşmanız aranızda harika bir bağ kurmanızı sağlayacaktır. 

4 ) Günlük İpuçları Verin 

Alanınızla ilgili günlük ipuçlarını, tüyolar veya tavsiyeleri paylaşmak, hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmanıza ve onlara düzenli olarak değer sağlamanıza yardımcı olabilir. Kitleye öğrenmesi ve uyum sağlaması için üretken bir şeyler sunan, günlük işlerle ilgili hızlı ve faydalı ipuçlarını paylaşan bir dizi günlük gönderi veya video oluşturabilirsiniz. Hem sayfanıza ilk kez tıklayan birinin paylaştığınız içeriklerden faydalanıp sizi takibe almasını sağlayabilir, varolan takipçilerinizin paylaştığınız gönderileri faydalanmaları için çevrelerine iletmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece kitlenize kitle katarak yolunuza devam edeceksiniz.

Küçük İşletmeler İçin 4 İçerik Fikri : 

1 ) Büyük Sayfalarla İşbirliği Yapın 

İçerik üreticileriyle veya büyük bir takipçi kitlesine sahip Influencerlarla işbirliği yapmak, markanızın erişimini ve güvenilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir. Sponsorlu içerik oluşturmak, bir çekilişe veya meydan okumaya katılmak  ve hatta bir ürün veya hizmeti birlikte oluşturmak için onlarla ortaklık kurabilirsiniz.

2 ) Trend Olan Konular Hakkında Konuşun

Sektörünüzdeki veya topluluğunuzdaki en son haberleri ve trendleri takip edin ve sosyal medyada bunlarla ilgili sohbetlere katılın. Bu, işinizi bir düşünce lideri olarak kurmanıza ve tartıştığınız konulara ilgi duyan yeni takipçileri çekmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda takipçilerinizle iletişim kurmak için harika bir yol olacaktır. Onların da fikirlerini dinlemeniz, onlarla iletişim içerisinde olmanız takipçilerinize verdiğiniz değeri bir kez daha ortaya koyacaktır ve böylece profilinize ve sayfanıza daha sadık hale geleceklerdir.

3 ) Kısa Süreli Videolar Çekin 

Instagram Reels veya TikTok videoları gibi kısa süreli içerikler, markanızın kişiliğini ve yaratıcılığını eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde sergilemenin harika bir yolu olabilir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi öne çıkaran kısa videolarla oluşturabilir, kamera arkası görüntüleri paylaşabilir veya ekibinizin yeteneklerini ve ilgi alanlarını sergileyebilirsiniz. Örneğin bir butik sayfanız varsa her gün yeni gelen parçaları kısa videolarla tanıtabilir böylece bir fotoğraftan daha detaylı tanıttığın ürünleri müşterilerinize daha ayrıntılı göstererek satışlarınızı anında artırabilirsiniz. TikTok ve Instagram videoları bunun için mükemmel bir platform. Markanızın satışlarını  artırmak ve izlenme sayılarınızla hızla keşfete düşmek için anında Tiktok ve Instagram izlenmeleri Satın Alın. Kaliteli içerikleriniz herkese ulaşsın.

4 ) Haftalık Gönderi Serisi Oluşturun

Haftalık/Aylık Gönderim Serisi

Düzenli olarak gönderi veya video üretmeniz, hedef kitlenizin ilgisini canlı tutmanıza ve daha fazlası için sayfanıza tekrar gelmelerine yardımcı olabilir. İçerik paylaşacağınız günleri öncesinde belirleyip bir takvim oluşturursanız, uygulamaya başladıktan kısa bir süre sonra takipçileriniz de bu takvimi akıllarında tutarak ne zaman hangi tarzda içerikler paylaşacağınıza aşina olurlar. Örneğin her hafta indirime giren ürünlerinizi Cuma günleri paylaşarak her cuma sayfanıza belli bir kitleyi çekmiş olursunuz. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi öne çıkaran bir seri oluşturabilir, ve hatta henüz çıkmamış fakat çıkacak olan yeni ürünlerinizle ilgili ipuçları verebilirsiniz. 

Yorum yapın