SoundCloud’a Nasıl Müzik Yüklenir ?

SoundCloud, çok geniş bir müzik kütüphanesine sahip en popüler müzik paylaşım sitelerinden biridir. Sanatçı iseniz veya müzik üreten biriyseniz, şarkılarınızı bu sitede de yayınlamanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü her dinleyici Spotify, Apple Music veya YouTube Premium kullanmıyor olabilir. SoundCloud kullanmayı seven, sizi orada da keşfetme ihtimali olan milyonlarca kullanıcı var. Her platformda ürettiklerinizi paylaşmanız daha fazla kitle kazanmanızı sağlayacaktır. Eğer SoundCloud’da da ürettiğiniz müzikleri paylaşmak istiyorsanız, bu blog yazımda size bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Masaüstü Sitesini Kullanarak SoundCloud’a Müzik Yüklemek

SoundCloud, kullanıcıların hem akıllı telefonlardan hem de masaüstü bilgisayarlardan müzik yüklemesine olanak tanır. Müzik dosyalarınız bilgisayarınızda ise, bunları web tarayıcınızı kullanarak doğrudan SoundCloud’a yükleyebilirsiniz.

Bunu masaüstü bilgisayarınızda nasıl yapabileceğinize ilişkin talimatlar aşağıda verilmiştir:

Tercih ettiğiniz tarayıcıyı açın ve SoundCloud web sitesine gidin. Mevcut hesabınıza giriş yapın veya yeni bir hesap oluşturun. SoundCloud’da yeni bir hesap oluşturmak ücretsizdir.

Oturum açtığınızda, müziğinizi yüklemeye başlamak için üst menü çubuğundaki Yükle’ye tıklayın. Daha sonra aşağıdaki ekranda Dosya seç’e tıklayın ve yüklemek istediğiniz şarkıyı seçin. Bu, bilgisayarınızda veya diğer sürücülerde bulunan herhangi bir şarkı olabilir. Dosyanızı yüklemek için de sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

SoundCloud’da şarkınızı herkese açık veya gizli şekilde yayınlamanız mümkündür. Şarkınızı gizli tutmak isteyip istemediğinize bağlı olarak alttaki Genel veya Özel seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca SoundCloud’da şarkınızın başlığını, türünü, etiketlerini ve açıklamasını yükleyebilir, şarkınızı özelleştirebilirsiniz. Son olarak SoundCloud şarkınızı platformda kullanıma sunacaktır. 

Mobil Uygulamayı Kullanarak SoundCloud’a Müzik Yüklemek 

Şarkılarınız iOS veya Android cihazınızda bulunuyorsa müziğinizi yüklemek için SoundCloud’un mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. SoundCloud uygulamasını iphone ve andorid telefonlarınıza ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Tabi uygulama içi satın alımları mevcut olan bir uygulamadır.

SoundCloud uygulamasını kullanarak şu şekilde şarkı yükleyebilirsiniz :

Telefonunuzda SoundCloud uygulamasını başlatın ve hesabınızda oturum açın. Hesabınız yoksa yine telefon üzerinden de yeni bir hesabı ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.Daha sonra üst kısımdaki Yükle simgesine dokunun. Daha sonra telefon dosyanız açılacak. Burada, SoundCloud hesabınıza eklemek istediğiniz şarkıları seçmeniz gerekir. sonrasında uygulama sizden parçanızın ayrıntılarını girmenizi isteyecek. Parçanız için albüm resmi, başlık, tür ve açıklama ekleyebilirsiniz. Bu sayede müziğinize ilk kez rastlayan bir dinleyici parçanın detaylarından size ve parçanıza dair bilgi sahibi olabilir ve yeni dinleyiciler kazanabilirsiniz. Müziğinizi Herkese Açık veya Özel yapmak için Gizlilik ayarları seçeneğini kullanın. Ardından sağ üst köşedeki Onay İşaretine dokunun. SoundCloud, müzik dosyanızı yüklemeye başlayacaktır.

SoundCloud müziğinizi yükledikten sonra hemen çalmadığını fark ederseniz panik olmayın. SoundCloud çok fazla müziği, sanatçıyı ve dinleyicisi bünyesinde barındırdığı için ve günde binlerce müzik yüklemesi sağladığı için, parçanızı yüklemesi biraz sürebilir. 

Yorum yapın