Yeni Başlayanlar İçin TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok Kullanma Klavuzu

Çocuğunuz rastgele sesler ve kısa müzik klipleri sürekli oynatılırken telefonuna bakıyor, kaydırma yapıyor mu? Evde şarkı söyleyerek, sertçe vurma ve el hareketleri gibi anlamsız dans hareketleri yaparak dolaşıyorlar mı? Koronavirüs sırasındaTiktok hakkında daha fazla şey merak ediyor ve ona katılmak mı istiyorsunuz? O halde temel bilgilerle başlayalım: TikTok tam olarak nedir ve TikTok nasıl çalışır?

Çoğu yaşlı insan Instagram, Facebook ve hatta Snapchat gibi diğer sosyal paylaşım platformlarına odaklanırken, TikTok son yıllarda büyüyor. 2018’in bir bölümünde Tiktok, Instagram’ı Apple Store’daki en iyi ücretsiz uygulama olarak yerinden oynattı ve ücretsiz uygulama listelerinde ilk beşte kaldı. 1 milyar kullanıcısı bulunan TikTok’un kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. 

TikTok uygulaması nedir?

TikTok dünyanın en hızlı büyüyen uygulamasıdır. Eskiden Musical.ly olarak bilinen TikTok, kullanıcıların 15 saniyelik videolar oluşturmasını ve paylaşmasını sağlayan bir sosyal medya uygulamasıydı. Bu videolar müziğe ayarlanabilir ve genellikle koreografi içerir. Uygulamada yaygın olarak bulunan diğer video türleri arasında komedi (2013’ün Vine uygulaması, ancak birkaç saniye daha uzun) ve YouTube benzeri skeçler, bulunuyor.

2016 yılında piyasaya sürülen TikTok , o zamanlar 100 milyon benzersiz kullanıcıya sahip müzik odaklı bir uygulama olan Musical.ly’yi geçtiğinde 150 milyon kullanıcıya sahipti. Oysa Musical.ly dudak senkronizasyonu, dans, popüler koreografiler çocuklar için çoğunluklu bir platform oldu. TikTok daha çok, Rebrand: dans, viral zorluklar, dudak dublaj komedi, parkur, sihir numaraları ve daha fazlası. TikTok’un evrildiği şey, YouTube ve Vine’ın aşk çocuğu gibi. Potansiyel olarak “viral” kaliteye sahip komik, paylaşılabilir videolar, yalnızca kısa zaman dilimlerinde ve küçük boyutlu. Böylece videolar çoğu medyaya yüklenebiliyor ve yayılması kısa sürüyor.

Hesabınız varsa videoları izleyebilir, beğenebilir ve paylaşabilirsiniz. Kendi video içeriğinizi de oluşturabilirsiniz. Bir “sesi” yeniden oluşturmak veya sıradan bir kişinin terimleriyle, başka bir videodaki aynı sesi veya şarkıyı kullanmak için, sağ alt köşedeki dönen daireyi tıklamanız ve ardından “Bu sesi kullan”ı tıklamanız yeterlidir. Bam!, artık aynı şarkıya bir video yapabilirsiniz.

TikTok’ta en çok takipçisi olan kim?

TikTok’un en ünlü kim olduğunu merak ediyor musunuz? TikTok uygulamasının müzik ve danstaki güçlü köklerine dayanarak, en çok takipçisi olan TikToker’in bir dansçı olması şaşırtıcı değil: Charli D’Amelio.

Ancak Charli’nin bu en üst sıraya henüz yeni çıktığını belirtmekte fayda var. 25 Mart 2020’de Charli , uygulamada 65 milyondan fazla takipçi toplayarak Loren Gray’i tahttan indirdi . Bu yazı itibariyle Charli’nin 105.9 milyon takipçisi var ve makyaj yapmaya meraklı 18 yaşındaki Amerikalı şarkıcı Loren Gray 50,7 milyon takipçi ile dördüncü sırada yer alıyor.

Dansçı Addison Rae 74,4M ile en çok takipçiye sahip ikinci, sihirbaz ve film yapımcısı Zach King ise 56,4M ile en fazla takipçiye sahip üçüncü.

TikTok’ta nasıl ünlenirsiniz?

Tüm TikToker’ların bilmek istediği soru bu: TikTok’u nasıl popüler hale getirirsiniz? Herhangi bir sosyal medya platformunda ünlü olmak veya viral olmak için gerçek bir matematik denklemi yok. Ancak, şansınızı artıracak (düzenli olarak) yapabileceğiniz birkaç şey var.

İşte TikTok’ta ünlenmek için en iyi ipuçlarımız:

Post Sıklığı:  Her gün paylaşın. Çok fazla içerik var, bunu sık ve tutarlı bir şekilde yapmıyorsanız, günde en az bir kez post paylaşan insanlar sayesinde gönderileriniz gösterilmeyecek. 

İlginç içerik oluşturun: Bu muhtemelen en önemli adımdır ve çok belirsiz olduğundan, TikTok’u ünlü hale getirmenin neden adım adım zor olduğunu görebilirsiniz. Temel olarak, sadece havalı olana atlamak yerine yeni içerik oluşturmalısınız. TikTok’taki trendlerin öncüsü iseniz, insanların dikkatini çekme olasılığınız daha yüksektir.

Trendlerden haberdar olun:  Orijinal, benzersiz içerik oluşturmak önemlidir, ancak viral olan herhangi bir trene atlamak da önemlidir. Yani, herkesin yaptığı bir dans varsa, kendi dönüşünüzü yapın. 

Hashtag’leri kullanın: Hashtagler, içeriğinizin neredeyse her sosyal medya platformunda, özellikle de Instagram’da görünürlüğünü artırır. Eklemek isteyebileceğiniz bazı hashtagler “fyp” ve “sizin için” sayfasıdır, çünkü bunlar sıklıkla incelenir, ancak konu hashtaglerine de dikkat edin. Bitkilerinizin bir videosunu mu yüklüyorsunuz? Bu konu ilgili belirli hashtagleri ekleyin: “TikTok’un bitki hanımları”, “ev bitkisi kulübü” vb. Ev dekorasyonu alanında mısınız? #ev için ve #evdekoronabütçesini deneyin.

Konunuzu bulun: TikTok’taki çoğu kişi uygulamayı dansları kaydetmek, şarkı söylemek veya komedi yapmak için kullanır. Gitmek istediğin yol buysa; yap ama bunların aşırı kalabalık alanlar olduğunu bilmelisin. Yani, herkes bu tür içerikler ürettiği için görülmesi daha zor. Mümkünse, oluşturmak istediğiniz içerik türüne hitap eden daha küçük bir konu bul: TikTok’un bitki hanımları veya yukarıda bahsedilen ev dekorasyonu hesapları gibi, bu alanların genellikle daha az yaratıcısı vardır, bu nedenle viral olmak veya bir reklam yakalamak için daha fazla alan vardır. Hızlı takip ediyor. Fazla kalabalık olmayan (ancak daha popüler olma potansiyeline sahip) diğer TikTok alanları arasında alışveriş hesapları, evcil hayvan hesapları, sanatçı hesapları, kendin yap hesapları vs. yer alır.

Yorum yapın