YouTube Kazancınızı Arttırmanın 3 Yolu

YouTube platformunda yıllardır hepimizin izlediği belli kanallar, eğlence videoları, belgeseller ve birçok içerik mevcut. Fakat son zamanlarda bu kanallarda artışlar, yeni içerik fikirlerinin türemesi, profillerin ortaya çıkmasıyla çok çeşitli ve geniş kapsamlı bir platform haline geldi. Tabii platformdan gelir elde etmek olayın en can alıcı kısmı olduğu için, YouTube’a bu kadar ilgi gösterilmesini de anlamak mümkün. Kazancınızı birçok farklı yolla arttırabilir, daha etkili yöntemlerle katlayabilir ve yüksek gelirlere ulaşabilirsiniz. Kazancınızı arttırmanızı etkileyen birçok farklı yol mevcut. Siz de eğer YouTube’da kazancınızı arttırmanın yollarını merak ediyorsanız işte bu yazı tam da sizin için. 

1 ) Etkili Pazarlama

Para kazanmak için büyük bir kanal olmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Fakat kanalınızı büyütürken de gelir elde etmeniz YouTube’da mümkün. Tıpkı instagram’da bir influencer’ın yaptığı gibi kitlenizi biraz geliştirdikten sonra Amazon gibi büyük firmalarla anlaşarak videolarınızda Amazon ürünlerini tanıtabilirsiniz. Ürünü tanıttıktan sonra açıklamalar kısmına link vererek izleyicilerinizin hem işini kolaylaştırmış olabilir hem de videonuza öylesine rast gelmiş bir izleyiciyi de pazarlama stratejileriniz ile etkileyerek, ürünü almalarını sağlayabilirsiniz. Böylece hem kanalınıza farklı bir içerik oluştururken hem de sattığınız ürün başına anlaştığınız fiyat üzerinden komisyon alarak kazanç elde etmiş olacaksınız. 

Bu sadece Amazonla sınırlı olmayıp, birçok komisyon ile çalışan büyük firma için geçerlidir. Türkiye’de en çok Trendyol ile işbirliği yapıldığı araştırmalara yansımıştır. Fakat Türkiye’de açacağınız bir kanal için yurtdışı altyapılı bir firma ile anlaşmanız döviz getireceğinden daha çok kazanma ihtimaliniz mümkündür. 

Pazarlama fiyatları şirkete ve ürüne göre değişir. Buna dahil olan ve herkes tarafından kullanılan şirket Amazon’dur. Örneğin bir teknolojik ürün inceleme kanalınız varsa, Amazon’da satışı olan bir ürünü inceleyerek, o ürün hakkında kafasında soru işareti olan insanların arama motorunda karşılarına çıkarak hem izlenme, belki de abone kazanma ihtimaliniz var. Özellikle de teknolojik ürünlerle ilgilenen bir izleyiciye denk gelirseniz hem abone kazanmanız hem de mükemmel pazarlama yeteneklerinizi konuşturarak ürünü satmanız sandığınızdan daha kolay olacaktır. Çünkü YouTube izleyici kitlesi o kadar geniş ki, sadece alışveriş yapmadan önce ürün inceleme videolarına göz atmak için bile youTube’u kullanın bir kitle olduğunu düşünürsek, bu alanda şansınız çok yüksek demektir.

2 )  Sponsorluk

Eğer çok fazla izlenen bir kanala sahipseniz muhtemelen zaten büyük sponsorlar sizinle iletişime geçecektir ama yukarıda da belirttiğimiz üzere YouTube her geçen gün daha fazla kanalı ve aboneyi bünyesine katarak ilerlediği için sponsorarın sizi fark edebilmesi her geçen gün de bi o kadar zorlaşacaktır.

Bunun için beklemenize gerek kalmadan siz de kendi kanalınıza sponsor bulabilirsiniz. Örneğin bir makyaj kanalınız varsa ve bu kanalda sürekli olarak sevdiğiniz ürünlerin tanıtımını yapıyorsanız ve hatta bu şekilde çok fazla izlenen bir videonuz varsa beklemeden ürün tanıtımını yaptığınız marka ile iletişime geçin. Markaya mail yolu ile ulaşarak, onların ürünlerini kullanmayı çok sevdiğinizi ve izleyicilerinize bu ürünlerin tanıtımını severek yaptığınızdan bahsedin. Eğer videolarınızın izlendiğini ve gerekli ilgiyi gördüğünü fark ederlerse sizinle çalışmaktan ve kanalınıza sponsor olmaktan mutluluk duyacaklardır. Çünkü bir markanın gereksiz fiyatlara reklam vermesindense, çok daha uygun fiyatlara bir YouTube kanalına reklam sponsor olarak halihazırda bir kitleye ulaşmaları onlar için daha faydalı olacaktır. Böylece markalardan ücretsiz ürün alarak, hem ürünlerin tanıtımını yapıp izleyicilerinize fayda sağlamış olacaksınız, hem izlenme kazanmış olacaksınız , hem de markanın kazancına katkı sağlamış olacaksınız. Bu şekilde marka sponsorluğu ile ücretli ürün tanıtımları yapan bazı YouTuberlar marka yüzü olarak milyonlar kazanıyor. Siz de eğer markalar tarafından görülmek ve kanalınızın keşfedilmesini istiyorsanız, hemen YouTube Ucuz Abone satın alarak, kanalınızın görünürlüğünü arttırın ve tüm sponsorluk tekliflerine hazır hale gelin !

3 ) İşbirlikleri 

Eğer YouTube’da belirli bir alanda içerikler üretiyorsanız ve bu alanda en iyisi olmak istiyorsanız kitlenizi olabildiğince geniş tutmak zorundasınız. Çünkü her platformda olduğu gibi bu platformda da takipçi ve izlenme sayıları yani etkileşimler, gelir elde etmenizdeki en önemli etkendir.

Yukarıda da bahsettiğim üzere markalarların size sponsor olmasını yanı sıra onlarla işbirliği yaparak da para kazanabilirsiniz. Markaların belirli dönemlerde çıkardıkları yeni kreasyonlar, yani ürünler ve yeni sezon tanıtımları için düzenledikleri etkinlikler oluyor. Özellikle son dönemlerde markalar bu etkinlere bazen marka yüzü olarak bazen de sadece işbirliği amaçlı birçok YouTuber’ı davet ediyor bazen de bir YouTube’u tamamen ev sahibi olarak seçiyor. Yani bu demek oluyor ki, böyle bir etkinlikte ev sahipliği yaparsanız, markadan gelebilecek olan kitleyi kazanma şansının yanında markanın ürünlerine sahip olma ve yüksek gelirler elde etme şansınız da olacak. Ayrıca prestijiniz ve bu camiadaki konumuz için harika bir fırsat. Bunun yanında, bu tarz etkinliklere ürün hediyeleri karşılığında davet edilen YouTuberlar da oldukça fazla. Hem bu tarz etkinliklerde diğer YouTuberlarla kaynaşma fırsatınız oluyor, hem de kanalınıza farklı içerikler üretme fırsatınız.

Özellikle moda ile ilgilenen bir YouTubersanız, büyük kıyafet giyim ile yapacağınız işbirlikleri oldukça sınırsız. Sürekli kanalınızda övdüğünüz bir giyim markası size özel bir kreasyon çıkarma teklifinde bulunabilir. Bu işbirliği ile milyon TL’ler kazanan YouTuberlar mevcut. Siz de eğer onlardan biri olmak ve büyük paralar kazanmak istiyorsanız kanalınız için hemen kanalınızı büyütmek için harekete geçin. 

Yorum yapın