YouTube Premium Özellikleri Nelerdir ?

YouTube yıllardır hepimizin çeşitli yollarla kullandığı bir platformdur. Kimimiz sadece müzik dinlemek için kullanırken kimimiz de çok eskide kalan bir filmi izlemek için YouTube platformunu kullanıyoruz.YouTube günden güne kendini geliştiren ve uygulamanın içerisinde bir çok farklı özellik yükleyerek kullanıcıları uygulamayı kullanmaya daha fazla teşvik eden  bir platformdur. Bu yüzden kullanıcılar diğer video izleme sitelerine nazaran, YouTube’u daha çok tercih etmektedir. Ayrıca YouTube ücretsiz bir platform olduğu ve içerisinde çeşitli videolar, şarkılar, klipler, belgeseller, ve  diziler barındırdığı için her geçen gün tıklanma rekorları kırıyor. Fakat bir dizi izlerken veya bir belgesel izlerken YouTube’da karşınıza defalarca kez reklam videoları çıkabilir. Bir şarkı dinlerken şarkının yarıda kesilmesi tat kaçırıcı olabilir. Bunun yaşanmaması adına YouTube premium aldı bir özellik getirdi. Sizde YouTube premium’un ne gibi özellikleri olduğunu merak ediyorsanız bu makale tam da size göre.

YouTube Premium Nedir ?

YouTube Premium, YouTuber’ların özel içeriklerini içeren, reklamsız video izlemeyi sağlayan ve bünyesinde çeşitli özellikler barındıran ve aylık sadece 29.99 TL abonelik ücretine sahip bir özelliktir. YouTube Premium ayrıca müzik hizmetlerine ücretsiz yükseltmeler de sunuyor 

Ancak en önemlisi YouTube Premium, tek bir reklam bile görmeden istediğiniz tüm videoları izlemenize olanak tanır. 

1 )  Reklamsız Videolar 

YouTube’da bir dizi izlemek isterseniz bunu kesintisiz bir şekilde izleyebilirsiniz. Hatta televizyonda bile bir dizi izlerken 2 saatte yaklaşık 10 reklam izlemek zorunda kalıyorsunuz ve bu sayede diziden soğuyor ve en heyecanlı yerinde reklama maruz kalıyorsunuz. YouTube Premium tamamen bu durumu engellemek için tüm reklamları ortadan kaldırarak müşteri memnuniyetine ne kadar önem verdiğini bir kere daha vurguluyor. 

2 ) Videoları Çevrimdışı Olarak Kaydedebilirsiniz

Her zaman hepimizin interneti olmayabiliyor ve bazı zamanlarda internetimiz olmadık yerde kesilebiliyor. Ya da uçakta internet olmayacağını hepimiz biliyoruz. YouTube Premium bunu da düşünmüş. YouTube Premium ile her videonun altında, videoyu daha sonra izlenme üzere kaydetmek için dokunabileceğiniz bir indirme simgesi bulunur. Bu videolar 1080p çözünürlüğe kadar indirilebilir. Bu şekilde, uçağa binmeden önce izlediğiniz dizinin bir sonraki bölümünü evde indirip uçakta keyifli bir şekilde izleyebilir, ya da yolda giderken müzik dinlemek için internetinizden yemek istemiyorsanız sevdiğiniz müzikleri öncesinde telefona kaydedebilir ve sonrasında doyasıya dilediğiniz yerde internete gerek duymadan da dinleyebilirsiniz. 

3 ) YouTube Music Premium ve Google Play Müzik’e de Ücretsiz Sahip Olursunuz

YouTube Premium’u edindiğinizde doğrudan Google Play Müzik sahibi de oluyorsunuz. Aynı şekilde Google Play Müzik sahibi iseniz YouTube Premium’a sahip oluyorsunuz. 1 taşta 2 kuş diyebiliriz. Eksta bir ücret ödemeden bu iki uygulamaya da sahip olmak bütçe dostu bir özellik diyebiliriz. Google Play Müzik kitaplığı, Spotify kadar çok şarkı sunar. Her 2 uygulamanın da içeriklerinden bir ücret ödeyerek faydalanmak kulağa hoş geliyor. 

4 )Uygulamalar Arasında Geçiş

YouTube Premium olmadan, YouTube arka planda açıkken başka bir uygulamaya geçmeniz maalesef imkansızdır. Farklı bir uygulamaya geçtiğinizde izlediğiniz videolar durduruluyor. Aslında sadece bu özellik için bile YouTube Premium satın alınabilir. Çünkü tam müziğin en güzel kısmında arkadan bir bildirim gelebilir ve o bildirime tıklamanız gerekebilir. Ya da bir belgeselin en can alıcı yerinde Whatsapp’a girip arkadaşınıza bir mesaj gönderip çıkmak isteyebilirsiniz ama videonuzun durdurulmasına gerek yok çünkü bunu yaparken altta çıkacak olan YouTube küçük ekranı sayesinde aynı zamanda izlemeye devam edebilirsniniz.

Yani siz Whatsapptan ya da Instagram DM’den mesaj yazarken , video arka planda oynatılmaya devam edecek.

5  ) Ekran Kilitleme

Dilediğiniz gibi yolda şarkı dinlemek istiyorken, YouTube ekranının ve izlediğiniz klibi herkes görsün istemiyorsanız mutlaka YouTube Premium edinmelisiniz. Çünkü YouTube Premium sayesinde videolarınızı dilediğiniz gibi izlerken ya da dilediğiniz şarkıyı yolda, otobüste, metrobüste dinlerken, klibine kimseyi maruz bırakmadan, ekranı kilitleyerek dinlemeniz mümkün. Bence kurtarıcı bir özellik. Sadece bu özellik için bile YouTube Premium abonesi olmaya değer diyebilirim. 

6 ) İzlemeye Kaldığınız Yerden Devam Etme

YouTube’da herhangi bir video izlerken aniden telefonunuz çalsa veya uygulamayı arka planda kapatmanız gerekse, bir sonraki uygulamaya girişinizde YouTube size videonun hangi dakikasında kaldığınızı göstermez. Fakat YouTube Premium özelliği ile ne zaman videodan çıkarsanız çıkın, geri videoya geldiğinizde nerede kaldıysanız videonuz orada sizi bekliyor olur ve kaldığınız yeri aramaya uğraşmadan videonuzu izlemeye devam edebilirsiniz. 

Yorum yapın