YouTube Trendlere Nasıl Girilir ? 

Eğer sıradan bir YouTube kanalı olmak yerine Trend videolar paylaşarak en çok izlenen kanallardan biri olmak istiyorsanız, trend olan videoları yayınladığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde, hem izlenmeleriniz hem de kitlenizi arttıramaz ve hatta gelir elde etme fırsatlarını yakalayamazsınız. Sadece video çekmek için video çekmek YouTube’u bir galeri gibi kullanmanıza benzer. Etkileşim almak için her zaman fark yaratmalısınız. Eğer videolarınızın YouTube Trendlerine girmesini istiyorsanız sizin için hazırladığım bu rehberi sonuna kadar okuyun. 

Trend olan bir YouTube videosu oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok durum var. Her şey aslında Youtube’un algoritmasına bağlıdır. YouTube algoritması da izlenme süresi, video uzunluğu ve kanal tutarlılığına bağlıdır.

1)  Uzun Süreli Videolar Paylaşın 

Bir video ne kadar uzun ise o kadar uğraşılmış ve kaliteli durur. Her emek verilen iş dışarıdan kaliteli görünür ve daha fazla değer görür. Örneğin bir YouTube izleyicisi bilgisayar almaya karar verdiğinde ve pahalı bir bilgisayar almak istediğinde emin olmak için birçok araştırma yapar. Google’dan yeterli bilgiye ulaşabilse bile yine de detaylı bir bilgi için videolu anlatıma ihtiyaç duyan izleyiciler her zaman detaylı videoları tercih eder. Detaylı ve kaliteli çekilmiş videolar, çok iyi bir anlatımla trendlere girmeyi sonuna kadar hak eder. Ancak, videonuzun uzunluğu kadar ilgi çekici bir konu bulmanız gerekiyor. Yani 45 dakika boyunca izleyici ekrana tutacak bir içeriği bulsanız bile, videoyu izlemeye devam etmeleri ve yarıda bırakıp gitmemeleri için her dakikasının ilgi çekici içeriklerle donatılmış olması gerekmektedir.

2 ) Videonuzu Tanıtın

YouTube videonuzun tanıtımına yatırım yapıyorsanız bunu olabildiğince hızlı yapmalısınız. 1 ay önce çekilmiş bir videoyu izlemek, 3 gün önce çekilmiş bir videoyu izlemekle aynı tadı vermeyecektir. Çoğu YouTube izleyicisi konular güncel olmasa bile, güncel videoları ve yeni paylaşılmış videoları izlemeyi daha çok seviyor. Tabii videonuza ilk kez denk gelmiş bir izleyici videonuzu çok beğenip profilinize girer ve geçmiş videolarınıza da göz atmak isterse bu harika bir başarıdır. Amaç, videoyu ilk 48-72 saat içinde mümkün olduğunca çok kişinin izlemesini sağlamaktır.

YouTube videolarınızın daha fazla izlenmesi için dışarıya reklam verdirmenize gerek yokç Kendi sosyal mecralarınızda da var olan kitlenize YouTube videolarınızın duyurusunu yaparak başlayabilirsiniz. Sonuç olarak amaç her zaman videonuzun karşılığını alabilmesi için başlangıçta olabildiğince çok görüntüleme elde etmektir. Ne kadar görüntülenme alırsanız o kadar trendlere girme şansını yakalarsanız. 

3 ) İlgi Çekici Bir Kapak Resmi Kullanın

Video kapak resmi, aslında videonun ne hakkında olduğunun özetidir. Yani YouTube’da öylesine gezen bir kişinin ana sayfada videonuza denk gelmesiyle ilk bakışta videonun ne hakkında olduğuna dair bir fikir uyandırmalısınız. Videonuzun en çarpıcı anından bir kesit veya en ilgi uyandırabileceği anından bir görsel koymanız videonuza daha ok tıklanma almanızı sağlayacaktır.

Kapak resminiz, insanların hiç izlemeyeceği bir anda bile olsa tıklamasını sağlayacak kadar çekici olmalıdır. Sadece çekici olan ancak içeriğinizi yansıtmayan görsellerden kaçının. Hiçbir izleyici gerçekliği olmayan bir video ile zaman kaybetmek istemez. Bu size kazançtan çok zarar verecektir. Potansiyel izleyicilerinizin sizi takip etme ve devamlı olarak izleme şansını bu şekilde kaçırmamalısınız.

5 )  Youtube Video Açıklamanızı Etkili Kullanın

YouTube videolarınızın meta açıklamasını optimize etmeniz çok önemlidir. Buna başlığınız, etiketleriniz ve açıklamanız dahildir. Amaç, videodaki her şeyi açıklamadan ilgi çekici bir şeyler yazmaktır. Videonun ne hakkında olduğu hakkında bir bilgi verin ve bu bilgi merak uyandırıcı olsun ki bilgiyi okuyan kişide videoya tıklama isteği ve izleme isteği uyandırsın. Açıklamanıza harekete geçirici sözler ekleyebilirsiniz. Bu sayede izleyicilere uyarı göndererek videolarınızı daha tıklanabilir hale getirmiş olacaksınız.

6 ) Tutarlı Bir YouTuber Olun

Tek bir videodan ziyade tüm kanalınızın görüntülenmesi için tutarlılık önemlidir. Bugün bir teknoloji videonuzu izleyip sizi takibe alan bir kullanıcının yarın kanalınızda şarkı söylediğiniz bir videoya denk gelmesi çok tutarlı bir görünüm vermeyecektir. Bir izleyici çekici bir video ile karşılaştığında, o kanaldan daha fazla video bekleyecektir fakat birbiriyle tutarlı videolar olmasını isteyecektir. Eğer kendinize göre biz çizelge oluşturursanız, hem video sıklığını ayarlayabilir, hem de bir takvime göre düzenli hareket edebilirsiniz. Bu sayede hangi günler video paylaştığınızı kullanıcılara duyurarak onlara tutarlı bir kanal olduğunuzu ve bu işi ciddiye aldığınızı da kanıtlamış olacaksınız. Ayrıca diğer sosyal medya hesaplarınızda da video paylaşma günlerinizi paylaşırsanız, yeni video atmanızı bekleyen bir takipçinize hatırlatma yapmış olacaksınız ve böylece video paylaşıldığı an belli bir izlenmeye en kısa sürede ulaşmış olacaksınız.

YouTube trendlere girmeniz için sizinle birkaç strateji paylaştık. Tabii ki bunlar tek başına yeterli olmayacaktır. Her zaman dışarıdan bir gözün kanalınızı takip etmesi için ekstra başarılar sergilemeniz gerekmektedir. Ve en çok dikkat edilen noktalardan biri, abone

sayılarının ve izlenme sayılarının yüksek olmasıdır. Her bir sosyal medya kullanıcısının iyi bir 

YouTuber’ı abone ve izlenme sayılarına göre değerlendirdiğini unutmayın. Siz de YouTube kanalınıza abone ve izlenme satın almak için hemen tıklayın ve YouTube hızla yükselme şansını yakalayın. 

Yorum yapın